כוונות הסיפוח של ישראל – והלחץ המדיני הפלסטיני: משלחת של הליגה הערבית נועדה השבוע (שלישי) עם מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש במטרה לגייס תמיכה בין-לאומית נגד תוכנית סיפוח שטחי יהודה ושומרון ובקעת הירדן. הם הדגישו: "פעולת ישראל הורסות את הסיכוי לפתרון שתי המדינות".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בפגישה שנערכה בניו יורק מחו נציגי הליגה הערבית בפני מזכ"ל האו"ם ואמרו כי "התוכנית הישראלית בלתי חוקית" והוסיפו כי מדובר באקט קולוניאליסטי שמנוגד לאמנת ז'נבה. "ישראל מנצלת באופן ציני את המצב העולמי וההתמודדות עם נגיף הקורונה", אמרו. "התערבות של הקהילה הבין לאומית נדרשת כדי להפסיק את הפעולות הלא חוקיות האלה".

גוטרש על רקע הר הבית
צילום: חדשות 2

עוד נאמר בפגישה כי סיפוח ישראלי יקשה מאוד על הרשות הפלסטינית וישראל להגיע לפתרון שבבסיסו נשמר עקרון שתי המדינות בגבולות 1967 ויסכן את השלום והביטחון באזור כולו.

הליגה הערבית קראה במפגש עם מזכ"ל האו"ם לקהילה הבין לאומית להתערב ולסייע לה למנוע מישראל את כוונותיה. הם קראו לפעול בכל הדרכים הלא האלימות – פוליטית, דיפלומטית ומשפטית – בהתאם לחוק. חברי המשלחת דחקו בגוטרש להשתמש בקשריו ובסמכויותיו כדי למנוע את הסיפוח.

בנימין נתניהו מציג את מפת סיפוח בקעת הירדן
בנימין נתניהו מציג את מפת סיפוח בקעת הירדן | צילום: הדס פרוש, פלאש 90

על פי הודעת הליגה הערבית, גוטרש הדגיש כי ההתנחלויות אינן חוקיות וכי הסיפוח יפגע אנושות בפתרון שתי המדינות ויסגור את הדלת למשא ומתן עתידי בין ישראל לפלסטינים. מזכ"ל האו"ם הצהיר שיפעל בנושא ושוקל לכנס ישיבה נוספת בעתיד.

המשלחת הביעה נכונות לשתף פעולה עם האו"ם בנושא וקראה לסיים את "הכיבוש הישראלי הבלתי חוקי ולתמוך למימוש זכויות העם הפלסטיני". הם הדגישו כי בכדי להגיע לפתרון הסכסוך ישראל צריכה להכיר במדינה פלסטינית שירושלים המזרחית היא בירתה.

שגריר ישראל לאו״ם, דני דנון, אמר כי ״הפלסטינים ממשיכים במדיניות הסרבנות. במקום פעילות חסרת משמעות עליהם לחזור למו״מ ישיר. כל החלטה לגבי החלת ריבונות תתקבל בממשלת ישראל ולא בשום מקום אחר״.