משטרת מיאנמר (בורמה) סיימה אתמול (שני) מבצע ארוך במהלכו נתפסו יותר מ-200 מיליון טבליות מתאמפטמין, חצי טון של קריסטל מתאמפטמין ו-300 ק"ג של הרואין. שוויה של התפיסה, שנחשבת הגדולה ביותר באסיה עד היום, מגיעה למאות מיליוני דולרים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

ברשת CNN דיווחו כי כוחות המשטרה הבורמזים עמלו על המבצע המורכב במשך שלושה חודשים והתרכזו באחד המחוזות הצפון מזרחיים של המדינה. במסגרת המבצע, נעצרו 33 בני אדם שחלקם הודו שהסמים יועדו להפצה במיאנמר ובמדינות השכנות לה. בנוסף, אלפי ליטרים של חומרים כימיים נתפסו גם כן כשהמטרה שלהם הייתה לשמש בתהליך יצירת סמים סינטטיים עוצמתיים כגון פנטניל.

ג'רמי דגלאס, המתאם האזורי של משרד האומות המאוחדות למאבק בסמים ובפשיעה אמר שהתפיסה היא "מעבר לכל דמיון". באזור הזה של כדור הארץ לא נרשם עד כה מחסור גדול באופיואידים כפי שנרשם בארצות הברית למשל, ועל כן התפיסה של הסמים הסינטטיים מלחיצה מאוד גורמי אכיפת החוק.

במיאנמר נתפסו 200 מיליון טבליות מת'
200 מיליון טבליות מת', חצי טון של קריסטל מתאמפטמין ו-300 ק"ג של הרואין

הסמים הסינטטיים הפכו למכה עולמית לאחר שנתגלו כחזקים פי 50 מסמים שנחשבו עד אז למסוכנים כמו הרואין. הסמים הסינטטיים הם הרבה יותר זולים לייצור והרבה יותר חזקים ועל כן הביקוש להם עלה בשנים האחרונות באופן דרמטי. בתוך כך, נרשם זינוק במספר מקרי המוות כתוצאה ממנת יתר משום שמשתמשים לא ידעו כיצד לצרוך את הסם.

מיאנמר היא היצרנית השנייה הגדולה ביותר בעולם של סמים מסוג אופיואידים, אחרי אפגניסטן. הסחר והייצור של מיאנמר שגשג לאורך השנים בשל הגאוגרפיה של המדינה שכוללת הרים רבים וגבולות רבים גם כן עם מדינות גדולות אחרות כמו תאילנד, סין ולאוס.