מחירי הנפט בארצות הברית נהיו לראשונה בהיסטוריה שליליים, כאשר מייצרי הנפט האמריקנים נאלצים לשלם על מנת להפטר ממצבורי הזהב השחור. למייצרי הנפט נגמר המקום לאחסן את אספקת היתרה חסרת התקדים של נפט גולמי שנערמה בעקבות משבר התפרצות נגיף הקורונה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בסוף השבוע דווח כי מספר שיא של 160 מליון חביות מאוחסנות במכליות נפט ענקיות מחוץ לנמלי הספנות הגדולים בעולם, כולל המפרץ בארה"ב. זאת בעקבות הנפילה העמוקה ביותר בביקוש הנפט מזה 25 שנה, בגלל מגפת הקורונה.

חביות נפט (אילוסטרציה: Shutterstock)
חביות נפט נאגרות מנמלים | אילוסטרציה: Shutterstock

מחירי הנפט הגולמי האמריקני קרסו ביותר מ-105% והגיע לסכום האבסורדי של 2 דולרים לחבית, כאשר המחיר העולמי לחבית בינואר עמד על 69 דולרים. מה שאילץ את יצרני הנפט לשלם לרוכשים כדי להפתר מהסחורה שאין להם מקום לאחסן. מלאי הנפט הגולמי מאיים להציף את המאגרים ואת מתקני האיחסון של היצרנים - שמלאים כעת עד אפס מקום.

"יכניס מילארדים לקופת המדינה", ארכיון (צילום: רויטרס)
אין איפה לאחסן את כל הנפט שקודחים | צילום: רויטרס

"הבעיה של חוסר האיזון העולמי בין הביקוש להיצא החלה להתבטא בצורה ניכרת במחירים", אמר ביורנאר טונאוגן, מנהל הנפט ב-Rystad Energy בראיון לעיתון הגארדיין הבריטי. "ככל שהייצור נמשך - ובאופן יחסי הוא לא נפגע כלל - המחסנים מתמלאים ומתמלאים בכל יום שעובר. העולם משתמש בפחות נפט והיצרנים מרגישים כיצד זה מיתרגם גם לכסף".