יותר מ-100 מדינות החברות בארגון הבריאות העולמי מנסות להעביר החלטה בארגון הקוראת לבדוק באופן עצמאי את תפקידה של סין בהתפרצות מגפת הקורונה בעולם. בימים האחרונים אפילו רוסיה, בעלת ברית קרובה של בייג'ינג הצטרפה לדרישה. בתגובה - בסין טענו ש"עדיין מוקדם מדי בשביל לפתוח בחקירה".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

הדרישה לבדיקה עצמאית היא דרישה מרוככת יחסית לדרישה הקודמת של אוסטרליה ושל האיחוד האירופי לחקירה מלאה בנושא. הסיבה – בארגון מאמינים שניסוח מרוכך שכזה יוכל להוביל לתמיכה רחבה של כלל המדינות החברות.

בעבר סין טענה שהיא תומכת בפתיחתה של בדיקה אודות התפרצות המגפה – אך התנתה זאת בכך שהחקירה תתבצע רק על ידי ארגון הבריאות העולמי – ולא על ידי מדינה כלשהי או האיחוד האירופי.

לקראת פתיחת אספת ארגון ועידת הבריאות העולמית בהמשך היום, ייתכן שסין אף תסכים לפתיחת חקירה כזו. בכלי התקשורת המקומיים דווח שייתכן שהנשיא הסיני שי יישא דברים בפתח הוועידה.

עם זאת, כל דוח ביקורתי שיטיל אשמה כלשהי על הממשל הסיני עלול להיות בעל השלכות הרסניות למעמדה של סין בעולם – שכבר ספג מהלומה קשה, עם התפרצות המגפה. סין דחתה בחודשים האחרונים כל ביקורת שהופנתה כלפיה בנוגע לניסיונותיה להסתיר את ממדי המגפה.