תלבושת אחידה לבתי הספר אינה המצאה ישראלית. ברוב מדינות העולם נדרשים התלמידים לעמוד בקוד לבוש מסוים. בחלק מהמדינות קוד הלבוש נובע מסיבות דתיות, בעוד במדינות אחרות מקורו בסיבות חברתיות או כלכליות. באנגליה למשל קוד הלבוש בבתי הספר הוא מוקפד, אך במדינות אירופה הסגנון הרבה יותר חופשי. כך מתלבשים בבתי הספר במדינות העולם.   

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

נתחיל כמובן באיטליה. מאורה, היום אמא לילדה שעדיין לא הולכת לבית ספר דווקא נזכרת בחיוך במדי בית הספר שלבשה בילדותה: "לבשנו סוג של חולצה או חלוק מעל הבגדים - לבן לבנות וכחול לבנים. לבנות היה סרט כחול שהן קשרו לצוואר, הבנים קשרו סרטים לבנים".

"זה היה מוזר", ממשיכה מאורה, "הרשו לנו לקשור למשל חגורה או קישוט על החלוק - אבל רק בצבעים המאושרים" היא נזכרת. אבל בית הספר של מאורה לא מייצג את כל איטליה - במדינה אין קוד לבוש לבתי הספר ולמעשה מי שמסתובב באיטליה יתקשה למצוא בתי ספר עם מדים, בין היתר משום שמדים לילדים מתקשרים במדינה לעידן של בניטו מוסוליני לפני מלחמת העולם השנייה, אז הילדים הוכנסו לתנועות נוער פשיסטיות איטלקיות ונאלצו ללבוש מדים בתוך בית הספר ומחוצה לו. 

תלבושת אחידה בכל אנגליה, באוסטרליה - רק במחוז אחד

על פי המחקר, התלבושת האחידה החלה בלונדון כבר במאה ה-16. אבל גם היום, למעלה מ-90% מבתי הספר התיכוניים באנגליה דורשים מהתלמידים ללבוש מדים וגם ברבים מבתי הספר היסודיים התלמידים נדרשים לקוד לבוש מוקפד. בבתי הספר היסודיים המדים סתמיים למדי - בדרך כלל זו חולצת פולו או חולצה רגילה עם לוגו בית הספר ומכנסיים ארוכים או קצרים, ולעיתים זו חצאית בצבעים מוגדרים. מדי בית הספר העל יסודי עשויים לכלול בלייזר, חולצה לבנה, לעיתים עניבה, מכנסיים או חצאית ונעליים שחורות. בחלק מבתי הספר המדים תואמים את צבעי בית הספר, אבל מי שמטייל בבריטניה רואה בעיקר מדים כחולים, שחורים ואפורים.

תלבושת אחידה, ירוק (צילום: en.wikipedia.org)
צילום: en.wikipedia.org

נרחיק לאוסטרליה, שם כל בית ספר או מערכת בתי ספר יכולים לקבוע מדיניות תלבושת אחידה משלהם ועדיין ברוב בתי הספר יש קוד לבוש שמבוסס בדרך כלל על צבעי בית הספר. האחידות נשמרת בבתי ספר פרטיים או דתיים. באלה הציבוריים מאפשרים לרוב לתלמידים יותר מרחב.

לרוב, על מדי בית הספר מופיע הלוגו של המוסד החינוכי: אצל בנים, המדים כוללים בדרך כלל חולצת כפתורים או פולו עם מכנסיים קצרים או ארוכים, בדרך כלל בצבע אפור או כחול. חלק מבתי הספר מאפשרים לבנים ללבוש מכנסיים קצרים רק בכיתות נמוכות יותר והם חייבים ללבוש מכנסיים ארוכים בכיתות הגבוהות. קוד הלבוש לבנות כולל בדרך כלל שמלה משובצת או מפוספסת (בדרך כלל ללא שרוולים או עם שרוולים קצרים) שמולבשת מעל חולצת קיץ. ברוב בתי הספר העל יסודיים, בנות לובשות חצאית וחולצת כפתורים, ובחורף הן לובשות בלייזר. בכמה בתי ספר מותר לבנות ללבוש מכנסיים.

תלבושת אחידה, רצות (צילום: en.wikipedia.org)
צילום: en.wikipedia.org

בקנדה, מחוז קוויבק במדינה הוא היחיד שבו בתי ספר דורשים קוד לבוש ספציפי, מפני שמערכת החינוך במדינה מתבססת על זו הבריטית. המדים כוללים חולצות עם לוגו בית הספר ומכנסיים או חצאיות מוגדרות. מוסדות החינוך מאפשרים לרוב לבנות לבחור חצאית או מכנסיים. יש בתי ספר המחייבים גם סוג של גרביים, סוג מסוים של נעליים ואורך קבוע למדים. 

חמישה סטים של מדים בסין, סגנון חופשי באירופה

בסין רוב התלמידים הולכים עם מדים: כמעט כל בתי הספר העל יסודיים כמו גם בתי ספר יסודיים מסוימים דורשים מהתלמידים ללבוש מדים שמורכבים מחמישה סטים: שניים רשמיים ושלושה יום-יומיים. המדים מורכבים מחולצת צווארון לבנה עם סוודר למעלה וחצאית לבנות או חליפה לבנים.

בגאנה האפריקנית כל הילדים צריכים ללבוש מדי בית ספר. לתלמידים בבתי ספר ציבוריים יש אותו סוג של מדי בית ספר עם הסמל שמוטבע באזור החזה השמאלי. צבעי המדים אחידים, אך סוג ואורך הבגדים - פחות מוקפד.

כשמתמקדים במדינות אירופה כמו גרמניה, פולין, אוסטריה, צרפת וכמעט כל שאר המדינות ביבשת - אין חוקים המחייבים ללבוש תלבושת אחידה לבתי הספר. כך בעצם, כל התלמידים חופשיים להגיע לבתי הספר בבגדים שהם יבחרו תחת מגבלות שכל בית ספר קובע ומשנה בעצמו. ברוסיה קבעו בשנת 2013 חוק שמחייב תלבושת אחידה, אבל לא כל בתי הספר ממלאים אחריו.

תלבושת אחידה, ילד (צילום: en.wikipedia.org)
צילום: en.wikipedia.org

בלבנון, כל בתי הספר הפרטיים דורשים מדים - חצאית וחולצה בצבעים מוסכמים לבנות ומכנסיים לבנים. חלק מבתי הספר הציבוריים גם דורשים מדים דומים. גם בסרי לנקה חובה על תלמידי בתי הספר ללבוש מדים: הבנים לובשים חולצה לבנה עם שרוולים קצרים. בכיתות נמוכות יותר, הם נדרשים ללבוש חולצה כחולה כהה ובכיתות אלה ניתנת האפשרות ללבוש גם מכנסיים קצרים, בנות נדרשות ללבוש שמלה לבנה שעשויה מפיסת בד אחת.

בארצות הברית בניגוד לכך, רוב בתי הספר אינם דורשים מדים. בתי ספר פרטיים דורשים לעיתים מדים לא רשמיים המכונים "קוד לבוש סטנדרטי". מדיניות הלבוש נקבעת ע"י בית הספר בעצמו, ומידת האכיפה משתנה בהתאם לבית הספר ולמחוז בו נמצא בית הספר.

תלבושת אחידה, תיקים (צילום: en.wikipedia.org)
צילום: en.wikipedia.org

עוד מקום בו מדי בית ספר הם בגדר חובה, הוא אינדונזיה שבאסיה - שם מדי בית הספר משתנים בכל שלב בחינוך. תלמידי בתי הספר היסודיים לובשים חולצה לבנה עם שרוול קצר: התלמידים לובשים מכנסיים קצרים אדומים והתלמידות - חצאיות מתחת לברך. בבתי הספר התיכוניים במדינה החלוקה היא מכנסיים קצרים בצבע כחול כהה או מכנסיים וחולצה לבנה עם שרוול קצר לתלמידים בנים. בעוד התלמידות לובשות חצאית כחולה כהה עד מתחת לברך או ארוכה יותר וחולצה לבנה עם שרוול קצר.