פקידים במודיעין האמריקני הזהירו, כבר בחודש נובמבר האחרון, על התפרצות נגיף הקורונה במחוז ווהאן שבסין, ועל כך שהוא מהווה איום לתושבי האזור, כך דווח אתמול (רביעי) בחדשות ABC.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

האזהרה הגיעה מהמרכז הלאומי לענייני מודיעין רפואי של הצבא האמריקני, שחיבר דוח בחודש נובמבר 2019 ובו התריע מפני הנגיף. אחד מכותבי הדוח ציין כי מסקנותיו היו שהנגיף עלול להפוך לאסון טבע וכי הדוח הועבר "מספר פעמים" לסוכנות הביון של משרד ההגנה האמריקני (DIA), לפטנגון ולבית הלבן.

קורונה בניו יורק, ארה
כ-2000 מתים ביממה האחרונה בארה"ב | צילום: John Minchillo, ap

על פי חדשות ABC, במהלך חודש דצמבר האחרון הועברו מספר תדריכים, שהזהירו מפני התפרצות הנגיף, לגורמים בממשל האמריקני, כולל למועצה לביטחון לאומי. עוד דווח, כי גם הנשיא טראמפ קיבל דיווח, באחד מהתדרוכים היומיים הקבועים עוד בתחילת חודש ינואר האחרון.

הלילה, משרד הבריאות האמריקני אמר כי המאגר הלאומי של ציוד רפואי בארה"ב אזל כמעט לגמרי. מאגר החירום כולל ציוד ותרופות השמורות לתקופות משבר, מסכות כירורגיות, מכונות הנשמה ועוד. לדבריו של המשרד הציוד חולק כמעט במלואו למדינות ארה"ב, ואחוז קטן בלבד ממנו יישמר כעתודה. 

הממשל האמריקני, בראשות טראמפ, עומד בפני ביקורת קשה על כך שלא הגיב בזמן לסכנה שבהתפשטות נגיף הקורונה בארה"ב. בחודש פברואר ערך הנשיא טראמפ מסיבת עיתונאים בה הוא נשמע ממעיט בסכנה שבהידבקות בנגיף : "משפעת מתים הרבה יותר". רק ביממה האחרונה מתו בארה"ב כ-2,000 אנשים כתוצאה מהנגיף, ובסך הכל מתו עד כה קרוב ל-15 אלף איש.