לאחר שלפני מספר שנים התקבל בפורטוגל חוק שמתיר להעניק אזרחות לכל יהודי שמוכיח שהוא מצאצאי מגורשי ספרד או פורטוגל, הצעת חוק חדשה הוגשה השבוע במטרה לסנן את מספר הבקשות שעשרות אלפי ישראלים ויהודים הגישו. על פי הצעת החוק החדשה, לא יהיה מספיק רק להוכיח קשר משפחתי למגורשים -  אלא גם תהיה חובת מגורים במדינה למשך כשנתיים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

הצעת החוק החדשה, שלפי המצב הפוליטי בפורטוגל יש לה סיכוי גבוה להתקבל, מגיעה בעקבות ביקורת בתוך המדינה על כך שהדרכון הפורטוגלי הפך לשער כניסה של מיליוני מתאזרחים, שמעוניינים לקבל דרכון אך ורק על מנת כדי שיוכלו להגיע למדינות אחרות באיחוד האירופי – ולא כדי להשתקע בפורטוגל עצמה. לכן, החוק החדש בא להקשות על המבקשים, וכחלק מהוכחת הזיקה יידרשו  גם מגורים של שנתיים במדינה.

ליסבון  (צילום: צילום מסך מתוך ווטסאפ)
ליסבון | צילום: צילום מסך מתוך ווטסאפ

מאז שעבר החוק בשנת 2015 שמתיר לצאצאי מגורשי ספרד לקבל אזרחות פורטוגלית הגישו עשרות אלפי ישראלים בקשה לדרכון, וכ-20 אלף מהם כבר סיימו את התהליך וקיבלו אזרחות. הצעת החוק החדשה עשויה לזעזע את שוק הדרכונים הפורטוגליים המשגשג בישראל.

"מדובר ברעידת אדמה של ממש בתחום", מציין שי כהן, סמנכ"ל פורטוגליס, אחת מהחברות המובילות בתחום בישראל. "הדרישה למגורים של שנתיים במדינה היא הקשחה משמעותית של תנאי הזכאות ותוביל לכך שמספר האנשים שיוצאים לתהליך ירד באופן משמעותי".

אם תתקבל הצעת החוק החדשה, היא תיכנס לתוקף רק בינואר 2022. "תאריך היעד מאפשר לכל מי שטרם התחיל תהליך וחפץ בכך לצאת לדרך כבר עכשיו ולהבטיח לעצמו את התהליך בתנאים המקלים הקיימים כיום ולכן ההמלצה שלי היא למהר ולהתחיל תהליך", ציין שי.

יש בה הכל (צילום: ESB Professional, shutterstock)
פורטו | צילום: ESB Professional, shutterstock

עוד הוסיף שי כי "התהליך הינו תהליך ביורוקרטי ואינו תהליך משפטי, ומי שעומד בתנאי הזכאות יכול לבצע אותו גם לבד ללא צורך בחברה מלווה, אך דווקא עכשיו כשהזמן קצוב והביורוקרטיה רבה ההמלצה שלי היא לפנות לחברה גדולה ומקצועית שיודעת איך לנהל את הבקשות ביעילות ומקצועיות ולא להמר על הצלחת התהליך".

תהליך ההתאזרחות בפורטוגל נמשך בין שנה וחצי לשנתיים מרגע הגשת הבקשה הרשמית לממשלה, ושלושת הפרמטרים לזכאות הינם:

• הוכחות שמדובר בצאצא לעולים מאחת המדינות הבאות: מרוקו, טוניס, לוב, אלג'יר, מצרים, יוון, טורקיה, בולגריה, ארצות הבלקן, סוריה, לבנון ודרום אמריקה.

• הוכחת יהדות.

• שם משפחה מזכה לפי הרישומים שאושרו ע"י הקהילות היהודיות של פורטוגל כשם ספרדי במקור.