חלק לא מבוטל מהציבור האמריקני החליף בימים האחרונים את הריחוק החברתי הזהיר בו נהגו בתקופת הקורונה במחאות ענק, בעקבות מותו של ג'ורג' פלויד בידי שוטר. כעת המומחים מזהירים: התכנסויות המפגינים עלולות לגרום להתפרצות נוספת של נגיף הקורונה.

לעדכונים נוספים ושליחת שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

"זו הכנה לגל שני של התפשטות", אמרה ד"ר קייטי פאסרטי – מנהלת רפואית העוסקת במניעת מחלות זיהומיות בשארלוט, צפון קרוליינה. היא הביעה דאגה מכך שהמפגינים עשויים לנוע מעיר לעיר וממדינה למדינה ובכך להרחיב את מעגל הנדבקים.

רגע המעצר של כתב ה-CNN (צילום: cnn)
כתב CNN נעצר בשידור חי בעת סיקור הפגנות המחאה במיניאפוליס | צילום: cnn

"אם הייתם בין המפגינים – כדאי שתעברו בדיקת קורונה", אמרה ראשת עיריית אטלנטה, קישה לאנס בוטומס. "בארה"ב עדיין משתוללת מגפה שהורגת שחורים ושחומים במספרים גבוהים בהרבה". גם נתוני המרכז האמריקני לשליטה במחלות מצביעים על כך שאחוז האפרו-אמריקנים שנפגעים מהמחלה גבוה יחסית למספרם באוכלוסייה.

ראש ה-FDA לשעבר, ד"ר סקוט גוטליב, אמר ביום ראשון כי ארצות הברית טרם ניצחה את המגפה והזהיר מהשלכות המחאה. "שרשרת ההדבקה עלולה לתפוס תאוצה עקב ההתכנסויות". המומחים מזהירים כי חלקיקי הנגיף עלולים לעבור דרך צעקות המפגינים, זאת בנוסף לשיעולים ועיטושים.

הרשויות בניו יורק פרסמו הנחיות למפגינים בתקופת הקורונה והדגישו כי עליהם לעטות מסכות, לחטא את ידיהם ואף להגן על העיניים מפני פציעות.

רוב המשתתפים במחאות אמנם עוטים מסכות, אך במהלך ההתגודדויות ההמוניות ישנו קושי מובנה לשמור על מרחק של שני מטרים אחד מהשני. "המסכות אינן מושלמות, אך עדיף שכבת הגנה כלשהי מכלום", אמרה פאסרטי.