מכה נוספת לדאע"ש? אחרי חיסול מנהיג דאע"ש, אבו בכר אל-בגדדי, סומן עבד אלנאסר קרדאש שכונה "הפרופסור" או "המשמיד" כיורש אפשרי. הערב (רביעי) דיווח שליח בערוץ אלמיאדין הלבנוני בבגדד כי מנגנון המודיעין העירקי הכריז שהצליח ללכוד את המנהיג החדש של ארגון הטרור הרצחני. זמן קצר לאחר מכן התברר כי הדיווח שגוי - והוא אינו מנהיג הארגון הנוכחי.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

לאחר הדיווח התברר שעבד אלנאסר קרדאש, הינו בכיר בארגון שבעבר אולי נחשב כמועמד לרשת את מנהיג הארגון, אך אחרי חיסולו הארגון הכריז על אדם אחר (עבדאללה קרדאש, המכונה אבו איברהים) כעל יורש. לפי דיווח נוסף, מעצרו של קרדאש התבצע בשנה שעברה והוא הוסגר באחרונה לידי שירותי המודיעין העיראקיים.

עבד אל קרדאש, מנהיג דאע
עבד אל קרדאש, מנהיג דאע"ש שנתפס

ביום החיסול של אל בגדאדי באוקטובר האחרון, סביב השעה 05:00 - שמונה מסוקים שהובילו לוחמים של יחידת העילית "דלתא פורס", טסו בגובה נמוך מעל שטח מסוכן לעבר המתחם בו שהה אל בגדדי. על פי הפרסום ברשת CNN הנשיא טראמפ טען שבמהלך המשימה השתתפו גם מטוסים, אוניות וכוח צבאי נוסף. "חלק מהכוחות האמריקנים הגיעו ממקומות שונים בעירק", חשף הנשיא טראמפ.

טרולינג ברשת למנהיג דאע
מנהיג דאע"ש שחוסל לפני חצי שנה, אל בגדדי | צילום: Anadolu Agency, GettyImages IL

במהלך הטיסה הנמוכה והמהירה של המסוקים, הכוחות האמריקנים ספגו אש מכיוון הקרקע, הם השיבו אש וחיסלו את האיום. עם הגעת הכוחות למתחם בו שהה מנהיג המדינה האלסאמית - הלוחמים של צבא ארה"ב פרצו את החומה מהצד של המתחם על מנת להימנע מלהיכנס "למלכודת" ואז החל קרב יריות.

על פי הפרסום, הכוחות האמריקנים נתקלו בכוח אש גדול וחיסלו מספר רב של לוחמי דאע"ש. לבסוף שני לוחמים של המדינה האסלאמית נלכדו, 11 ילדים נכלאו, שתי נשים שהיו נשואות לבגדדי נהרגו והוא עצמו החל לברוח למנהרה שהייתה באזור המתחם. לוחמים אמריקנים פתחו במרדף אחריו בסיוע של כלבי תקיפה. בגדדי שלבש אפוד ממולכד פוצץ את עצמו והרג שלושה ילדים שלקח עמו.

בהמשך, הנשיא טראמפ, אישר שצבא ארה"ב חיסל את ראש ארגון הטרור הרצחני, אבו בכר אל-בגדאדי, במבצע מיוחד של הצבא האמריקני באידליב שבסוריה. "הלילה היה לילה נהדר עבור ארה"ב ועבור העולם", מסר בהצהרה בבית הלבן. "רוצח אכזר, אשר גרם לכל כך הרבה מצוקות ומוות, חוסל באלימות. הוא לעולם לא יפגע שוב בגברים, נשים וילדים חפים מפשע. הוא מת כמו כלב, הוא מת כמו פחדן. העולם כעת הוא מקום בטוח הרבה יותר".

באירופה לא חגגו את חיסלו של מנהיג דאע"ש, שם מודאגים יותר: גם מהנסיגה האמריקנית מסוריה וגם מפני פעולות תגמול של חסידי אל בגדדי שעלולים להתרחש ביבשת. על פי ההערכות של גורמי הביטחון באירופה, דאע"ש ביצע אלפי מתקפות בשנה שקדמה לחיסול, רובן במזרח התיכון. גם אירופה ידעה פיגועים ומתקפות טרור מצד הארגון.

מאירופה יצאו לא מעט פעילים של הארגון שנסעו למדינות במזרח התיכון כדי להילחם בשורות דאע"ש, בנוסף אירופה ידעה לא מעט פיגועים כמו בבטקלאן, בנמל התעופה בבריסל וזו רק רשימה חלקית. מהבחינה הזו למדו באירופה כיצד להתמודד עם הפיגועים הגדולים של המדינה האסלאמית טזה קרה במקביל להיחלשותה במזרח התיכון.

באזור בסוריה, ממנו יצאו הכוחות האמריקנים, יש עדיין אלפים ואפילו רבבות של לוחמי דאע"ש שעדיין מחזיקים באג'נדה הרצחנית הזו ורובם מוחזקים עדיין בבתי כלא מאולתרים של הכורדים. אבל אם הנסיגה האמריקנית מסוריה המצב שלהם לא ברור וייתכן שהם ישתחררו. חלקם אף עלולים לחזור לאירופה.