אחרי סגר של חודשיים, החל ממחר (שני) איטליה מתחילה לחזור לשגרה ולהתיר חלק מהמגבלות שהוטלו על האזרחים. איטלקים רבים, שכנראה כבר שכחו איך נראים חיים שבשגרה, עדיין מאוד מבולבלים ולא יודעים מה מותר ומה כדאי לעשות. פייטרו גרלנטי, פועל ניקיון בן 53 מרומא שאל: "אני מקווה שהעיתונים בבוקר יסבירו. אם אני רוצה לקחת את אמי המבוגרת לים, מותר לי?".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

איטליה מחולקת לעשרים מחוזות, שבכל אזור יש מועצה מחוזית שמפרשת ומחילה באופן שונה את הכללים וההגבלות שהוטלו על האזרחים בעקבות התפשטות הקורונה במדינה. במחוזות ונטו וקלבריה כבר הרפו את ההסגר על האזרחים וניתן לראות מסעדות וברים עם שולחנות בחוץ שממתינים ללקוחות, ובמחוז ליגוריה פתחו מחדש כבר בשבוע שעבר את חופי הרחצה.

פולביו ואולגה
פולביו ברנ'צי ואולגה פיורילי: "ההוראות משתנות מהבוקר ועד הערב"

כחלק משחרור הסגר, האיטלקים יוכלו לנוע בצורה חופשית יותר באזורי המגורים שלהם, לבקר קרובי משפחה, ללכת לפארקים שנפתחו מחדש, לרכב על אופניים וגם לצאת לריצה למרחק רב מהבית – כל זמן שזה לא נעשה בקבוצות ולא מחוץ לעיר בה הם גרים. אך למרות ההקלות בהגבלות, התושבים מרגישים כלואים. "חיכינו בקוצר רוח ל -4 במאי, אבל עכשיו כשזה סוף סוף מגיע, זה כישלון", שיתפה מישל מגנה, בת ה-37, את תחושותיה. "כל זמן שלא אומרים לי שאני חופשיה לגמרי, אני מרגישה פרנואידית, כאילו אני מפרה את החוקים בדרך כלשהי".

פולביו ברנצ'י, רופא משפחה מרומא, סיפר על שגרת החיים בימי קורונה: " לא הפסקתי לעבוד בכל הימים האלה, זו הייתה תקופה נוראית. לא קיבלנו מספיק מסכות מגן. קיבלתי פעם אחת מסיכה בכל התקופה - זה היה הסיוע. לא משתנה אצלי כלום ממחר. הקליניקה שלי מקבלת חולים אחד אחד על פי תיאום מראש. אמשיך כך גם בימים הקרובים - לא משנה מה יגידו".

מילביו, בעל מכון כושר
מילביו, בעל מכון כושר: "לא יודעים מה מותר ומה אסור לעשות"

בעלי העסקים גם מבולבלים מרוב חוקים והגבלות ונמצאים תחת לחץ כלכלי לפתוח את החנויות. "לי אסור עדיין לפתוח כי חנות כמו שלי (בגדים ואופנה) יהיה מותר לפתוח רק ב-18 לחודש, אבל זה לא ברור לכולם אילו חנויות נפתחו", הסבירה אולגה פיורילי, בעלת חנות מקומית. "העירייה הבטיחה ניקוי סטרילי של החנות, העובדים שלי עדיין לא קיבלו גרוש וכל הוראה משתנה מהבוקר עד הערב. מבחינתי אני מוכנה לפתוח בכל רגע שיהיה מותר".

מילביו, בעלים של מכון כושר ברומא הבירה גם ממתין לאישור לפתוח את העסק: "כרגע אין מה לדבר על פתיחת חדר הכושר, אבל השכנים שלי, שיש להם מרכז לרפואה האלטרנטיבית, הם כן פותחים - אבל גם הם לא יודעים בדיוק אם מותר או אסור ומה הם צריכים לעשות"

.

וולריה רומניולי - וטרינרית
ולריה רומניולי, וטרינרית: "זה לא טוב שנותנים לאנשים להיפגש עם משפחה"

"לדעתי הגיע הזמן להתחיל לצאת ולעבוד, אנשים בצרות כלכליות", אמרה ולריה רומניולי, וטרינרית במקצועה. "אני קצת מודאגת לגבי בני המשפחה המבוגרים יותר, אני לא בטוחה שזה טוב שנותנים לאנשים להיפגש עם קרובי משפחה - זה משאיר הרבה מאוד מקום לפרשנות וזה עשוי לגרום לחוסר הבנה. זה נשמע לי שהממשלה חושבת שהאנשים אחראיים, אבל כבר ראינו שהציבור לא מגלה אחריות. אני אשאר בבית כשלא ממש צריך לצאת. אבל הרבה מאוד אנשים ייצאו וירגישו שנגמר – זה מסוכן".