נשיא ארצות הברית טראמפ הכריז היום (שישי) על מבצע "מהירות הבזק" לפיתוח חיסון נגד נגיף הקורונה. "אנחנו מאמינים שפיתוח החיסון יסתיים בעתיד הקרוב", אמר במסיבת העיתונאים בבית הלבן והוסיף כי ארצות הברית קרובה מאוד לחזרה לשגרה. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

"בדרך כלל חברות התרופות לא מייצרות חיסון לפני שהוא מקבל את כל האישורים הדרושים, דבר שיכול לעכב את הגעת החיסון לציבור בשנה ויותר", אמר טראמפ. "המשימה של צוות מבצע 'מהירות הבזק' היא כל כך דחופה עד שהממשלה תשקיע בייצור כל החיסונים הניסיוניים המובילים אפילו שטרם אושרו".

דונלד טראמפ בתדרוך על התפרצות הקורונה בארצות הברית (צילום: שי פרנקו, רויטרס)
דונלד טראמפ בתדרוך על התפרצות הקורונה בארצות הברית | צילום: שי פרנקו, רויטרס

ד"ר מונסף סלאוי, שמונה לעמוד בראש המבצע יחד עם הגנרל גוסטבה פרנה, אמר כי לאחר שנחשף למידע ראשוני מתוך ניסויים קלינים - הוא בטוח שהצוות יצליח לפתח את החיסון עד סוף שנת 2020. במקביל לפיתוח חיסון, הוא אמר שצוות המחקר עובד גם על תרופה לאלו שנדבקו בנגיף ועל שיפור הבדיקות הקיימות. "זה כבוד גדול לשרת את המדינה והעולם דרך המאמץ הכביר הזה".

טראמפ הדגיש כי מדינתו תתחיל להתאושש מהמשבר בין אם החיסון יפותח ובין אם לא: "חיסון או לא, אנחנו כבר חזרנו. חזרנו והתחלנו תהליך. במקרים רבים אין חיסונים והנגיף או המחלה מגיעים, ואנחנו נאבקים בהם. אנחנו עדיין לא בטוחים, אבל זה נראה שאנשים מפתחים עמידות לנגיף".

במהלך מסיבת העיתונאים נשאל טראמפ האם לארצות הברית תהיה גישה לחיסון במקרה שבו דווקא סין תצליח לפתח אותו. למרות האשמותיו הרבות של הנשיא נגד סין בכל הנוגע למגיפה העולמית - הוא ענה בחיוב. עוד אמר כי ארצות הברית עובדת בשיתוף פעולה עם מדינות רבות לייצור החיסון.