חברת HBO הודיעה אתמול (שלישי) כי תסיר את הסרט "חלף עם הרוח" בשל התכנים הגזעניים והאתניים שלו ותעלה אותו מחדש עם הסברים מיוחדים - זאת על רקע המחאות של תנועת "Black Lives Matters", שפרצו בעקבות מותו של ג'ורג' פלויד. 

ההחלטה של HBO התקבלה בעקבות טור דעה של התסריטאי של הסרט "12 שנים של עבדות" שהתפרסם בלוס אנג'לס טיימס אתמול, שקרא להסיר את הסרט מרשימת התכנים בפלטפורמה החדשה - HBO MAX. הכותרת של מאמר הדעה היה "'חלף עם הרוח' עושה רומנטיזציה לזוועות של העבדות. תורידו את זה מהפלטפורמה שלכם עכשיו".

ב-HBO החליטו להיעתר לבקשה ברקע המהומות על מותו של פלויד. דובר החברה אמר כי "'חלף עם הרוח' הוא מוצר של זמנו, הסרט משרטט חלק מהדעות הקדומות האתניות והגזעניות בחברה האמריקנית. הלך הרוח הגזעני היה שגוי בזמנו והוא שגוי גם היום. הרגשנו שלהשאיר את התוכן הזה ללא הסבר או קונטקסט זה פשוט חסר אחריות מצדנו".

חלף עם הרוח
חלף עם הרוח | צילום: none, AP

הסרט שיצא ב-1939, זכה בין היתר בעשרה פרסי אוסקר, כולל הסרט הטוב ביותר. עלילת הסרט עוסקת בסיפור ההתאהבות של בתו של בעל מטע לגידול כותנה ובנו של אריסטוקרט דרומי. במהלך טקס האוסקר, הוכרזה לראשונה גם הזוכה השחורה הראשונה - האטי מקדניאל - שזכתה בפרס שחקנית המשנה הטובה ביותר. על אף זכייתה, בזמן הטקס מקדניאל ישבה בשולחן נפרד לאלו של השחקנים הלבנים, דבר שהיה נהוג בזמנו בארצות הברית.

אמזון: חולצות ילדים עם רגעיו האחרונים של פלויד

בתוך כך, חברת אמזון הסירה אתמול מהאתר שלה חולצות ילדים שעליהן הופיעה התמונה של רגע החניקה של ג'ורג' פלויד על ידי השוטר הלבן דרק שואבין. החשבון דרכו נמכרו החולצות במחיר של 15 דולר, היה שייך למשווק צד שלישי ולפי הודעת החברה הוא נמצא כעת תחת "חקירה".

אחד מעובדי החברה שנתקל במוצר השנוי במחלוקת, שלח הודעה לעיתון ה-BBC עם התמונה של המוצר ושאל אותם אם הם חושבים "שהחולצה יפה". על פי תקנון מכירת הפריטים של חברת אמזון, יש איסור למכור מוצרים אשר מציגים תמונות מתוך זירות פשע, תקנון שהופר במקרה זה בבוטות. החולצות נמכרו על ידי ספק שמכר מוצרים נוספים שמיועדים לתומכי מאבק השחורים בארצות הברית.

חולצות עם רגעי חניקתו של ג'ורג' פלויד נמכרות באמזו
החולצות שהוסרו מאתר אמזון. רבות אחרות עדיין זמינות
אמזון
אמזון | צילום: Manuel Esteban, ShutterStock

בזמן שהמוצר הנוכחי הוסר מהאתר על ידי אמזון, מוצרים אחרים כמו חולצות וכובעי בייסבול עליהם אותה התמונה של רגע החניקה של ג'ורג' פלויד - עדיין מוצעים למכירה, כשעליהם הכיתוב "נגד האלימות של רשויות אכיפת החוק". המוצרים מופיעים בגרסה האמריקאית של אמזון ורובם מסומנים ככאלה שחסרים במלאי.

בתגובה שמסרה אמזון ל-BBC נכתב: "כל המוכרים חייבים לציית לתקנות המכירה שלנו ומי שלא עושה זאת יהיה חשוף להליכים, כולל הסרת החשבון שלו מהאתר. המוצר המדובר הורד מהאתר".