יום אל קודס, ביום השישי האחרון של הרמדאן, הוא יום שבאירן מוקדש כל כולו להסתה פרועה נגד ישראל. בניגוד לשנים הקודמות השנה האירועים היו מצומצמים במיוחד הודות לקורונה, אולם אחד השפנים שמצאו האירנים היה באולפן הטלוויזיה בו התראיין רב הקהילה היהודית, שהתנדב להפנות מסר בעברית לישראלים: "אתם לא מייצגים את היהדות".

 לעדכונים נוספים ושליחת שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

"אנחנו יהודי אירן רוצים לשלוח את המסר הזה לציונים ובראשם לנתניהו", אמר הרב יהודה גראמי, רבה הראשי של טהרן, בסוף השבוע האחרון. "דעו לכם שאתם הציונים לא מייצגים את היהדות ולא מייצגים את העם היהודי. אתם מייצגים רק רעיון תנועה פוליטית שרעיונותיה וערכיה נוגדים את הרעיונות והערכים של תורתנו הקדושה והדת היהודית".

טקס לזכר הנופלים היהודים באירן בהשתתפות משמרות המה (צילום: חדשות)
ראשי הקהילה היהודית בהלוויתו של קאסם סולימאני | צילום: חדשות

כ-8,000 יהודים נותרו באירן, מקצת מקהילה גדולה שמנתה קרוב ל-100 אלף בני אדם ערב ההפיכה האסלאמית בשנת 79. מרבית הקהילה נטשה לישראל ולארצות הברית, ומי שנותר חושש מאנטישמיות והתנכלויות. הקהילה היהודית באירן נהנית אמנם מסטטוס של מיעוט רשמי בעל זכויות, ואפילו שולחת נציג קבוע לפרלמנט האירני. אולם ראשיה מנסים כל העת לבדל בין היהדות לציונות.

הנרטיב של הקהילה היהודית באירן ברור: "אנחנו פטריוטים אירניים שלא קשורים כלל לישראל". לפני 4 חודשים למשל, קיימו ראשי הקהילה ביקור תנחומים בביתו של קאסם סולימאני וכינו אותו "שהיד".

הרב גראמי אמר בביקור בביתו בחודש ינואר האחרון: "הם בחרו בדרך הצדק, הם בחרו להילחם ברוע, הם הפכו לשהידים כדי להגן על המדוכאים. כל הדתות המונותאיסטיות שלנו מכבדות את זכר השהידים".

הרב הראשי של אירן נגד ישראל
הרב הראשי של אירן נגד ישראל

מעמדה של ישראל כמדינה מצורעת באירן הרשמית לא השתנה, אך במהלך המהומות האחרונות ברפובליקה האסלאמית נראו תופעות מרתקות, כמו סטודנטים שסירבו לדרוך על דגל ישראל גם קולות אחרים מגיעים מהבירה ונשמרים במחשכים. אלא שחברי הקהילה היהודית שנחשבים בעיני האירניים כחשודים מידיים, ימשיכו כנראה להשמיע קולות אנטי-ישראליים בעתיד הנראה לעין.