מאז החל להתפשט, נגיף הקורונה גבה 494 קורבנות בכל עולם, מהם 479 במחוז הוביי שבסין, שם החלה התפרצות הנגיף. לפי שעה, דווח בעולם על 24,631 שנדבקו בנגיף ו-1029 שהחלימו ממנו. בארגון הבריאות העולמי חוששים שמספר הנדבקים במדינות עולם שלישי השכנות לסין – גבוה מהמדווח. בינתיים, בחופי יפן תקועים אלפי בני אדם, בהם גם כ-15 ישראלים, בקרוז שנמצאו בו כמה בני אדם שנדבקו בנגיף.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

מתוך 24,631 הנדבקים בנגיף, 24,405 נדבקו בתחומי סין. המדינות שבהן כמות הנדבקים היא הגבוהה ביותר מחוץ לסין הן סינגפור ותאילנד, שם דווח על 28 ו-25 שנדבקו בנגיף, בהתאמה. ביפן דווח על 22 נדבקים, בהונג קונג 21 ובדרום קוריאה 19. באוסטרליה נדבקו עד כה 13 בני אדם ובגרמניה דווח על 12.

לפי שעה, כמות בני האדם שהחלימו מהנגיף גבוהה מכמות הקורבנות שהוא גבה. דווח על 1,029 מקרי התאוששות, ו-494 מקרי מוות, רובם בתחומי סין. בהונג קונג ובפיליפינים אירעו שני מקרי המוות היחידים שמחוץ לסין. לפי דיווחים, ארגון הבריאות העולמי לא סומך על הנתונים שמגיעים מכמה מדינות במזרח, וחושש שהנתונים חמורים יותר.

מפת הקורונה העולמית:

ההיערכות לנגיף הקורונה שמתפשט בתאילנד
ההיערכות לנגיף הקורונה שמתפשט במזרח‎ | צילום: רויטרס
ההיערכות לנגיף הקורונה שמתפשט בתאילנד
ההיערכות לנגיף הקורונה שמתפשט במזרח‎ | צילום: רויטרס

החשש של הארגון הוא שהרשויות במדינות עולם שלישי שבשכנות עם סין מתקשות לאבחן את מקרי ההידבקויות בנגיף בארצם. בתאילנד למשל, דווח עד כה על 25 נדבקים בנגיף במדינה, אך בארגון חוששים שבשל הקושי שצוין מספר הנדבקים גבוה בהרבה מהמדווח. עם זאת, בתאילנד מדגישים כי הרשויות ערוכות.

בשגרירות תאילנד בישראל הבהירו: "ארצנו זכתה לשבחים על מאמציה לניהול המצב והכלת התפרצות הנגיף, ואנחנו מוכנים לעבוד עם ארגון הבריאות העולמי ועם מדינות אחרות. הרשויות בתאילנד עושות כמיטב יכולתם למנוע את התפשטות הקורונה ומעדכנות את הציבור באופן יומי. גם הנוסעים הבין-לאומיים מקבלים עדכונים על הצעדים הנדרשים עם הגעתם".

נאווה, ישראלית שמטיילת כעת בתאילנד, שיתפה את חדשות 12 בתחושותיה: "אנחנו בצפון וזה לא מורגש. הפחד האמיתי הוא מבגנקוק, שאנחנו לא רוצות להגיע לשם כי יש מלא סינים וגם מזוהם. אנחנו הולכות עם מסכות ואם נרגיש שיש יותר סכנה ויותר סינים נחשוב איך לשנות את הטיול".

ההיערכות לנגיף הקורונה שמתפשט בתאילנד
ההיערכות לנגיף הקורונה שמתפשט במזרח‎ | צילום: רויטרס
ההיערכות לנגיף הקורונה שמתפשט בפיליפינים
ההיערכות לנגיף הקורונה שמתפשט במזרח‎ | צילום: רויטרס
ההיערכות לנגיף הקורונה שמתפשט בפיליפינים
ההיערכות לנגיף הקורונה שמתפשט במזרח‎ | צילום: רויטרס

אלפי נוסעים נמצאים בבידוד על ספינת תענוגות מחוץ לחופי יפן, לאחר ש-10 מנוסעיה אובחנו כנושאים בנגיף הקורונה. הממשל ביפן אסר על מפעילי הספינה לאפשר ל-3,700 הנוסעים בה לרדת מהספינה, ביניהם גם 15 ישראלים.

משפחת דהן יצאה לקרוז כדי לחגוג ימי הולדת לכמה מחברי המשפחה. "עוד מעט יחסרו לנו התרופות, זה אסון להישאר במקום כזה" סיפרה שלווה. "אנחנו תלויים בחסדיהם של היפנים שבינתיים הצליחו לקחת מכולנו בדיקות אבל את התוצאות קיבלו רק 240 נוסעים ו-10 מהם אובחנו כחולים". משרד החוץ מסר שהוא נמצא בקשר עם בני המשפחה ועוקב אחרי המצב באמצעות הקונסוליה בטוקיו והמחלקה לישראלים בחו"ל.

עדנה בן שבת נצורה ב
עדנה בן שבת נצורה ב"ספינת הקורונה" | צילום: החדשות 12
ספינה יפנית בהסגר מחשש לקורונה‎
צילום: Kim Kyung-Hoon, רויטרס

בתוך כך, ישראלי נוסף נצור יחד עם אשתו הסינית וארבעת ילדיהם בעיר ווהאן בסין שם התפרץ הנגיף. "אנחנו כבר ביום ה-14 ואני מוצא את עצמי מסתכל על האגם שמאחוריו בונים את בית החולים אליו מעבירים את החולים הקשים", סיפר. הם הצליחו לרכוש מסיכת פנים איכותית שעל פי גורמי הרפואה מאפשרת להם לצאת אל הרחוב בצורה בטוחה באופן יחסי: "איזה אוצר, זה אוצר גדול מאוד. זה אומר שנוכל לצאת החוצה ולקנות אוכל".

"יש לנו אוכל לעוד חמישה ימים אולי. אז אני לא יכול להתלונן. אנחנו נצא לקנות אוכל בצרוה בטוחה" הוא סיפר. "יש סופרים פתוחים ומביאים ירקות כל יום. יש תור גדול מאוד כי בודקים את החום של כל אחד. מי שיש לו חום גבוה לא נכנס".