ערוץ התקשורת החשאי שמנע מלחמה? ארה"ב ואירן תקשרו ביניהן באופן ישיר והעבירו מסרים מרגיעים בדקות הקריטיות שלאחר חיסולו המפתיע של מפקד כוח קודס, קאסם סולימאני, בשבוע שעבר - כך דווח הלילה (בין שישי לשבת) בעיתון האמריקני "וול סטריט ג'ורנל". על פי מקורות אמריקניים ואירניים, המסרים שתרמו להפגת המתיחות הועברו בדרך מאוד לא שגרתית: באמצעות מכונת פקס מוצפנת שפועלת בחדר אטום וסודי בטהרן.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

מיד לאחר שכוחות הצבא האמריקנים זיהו בוודאות את גופתו של סולימאני, ביקש הממשל בוושינגטון להעביר מסר מרגיע לטהרן, בתקווה שזו לא תסלים את המצב באמצעות תקיפה מאסיבית של מטרות אמריקניות במזרח התיכון. לשם כך, פנו לאחד האמצעים היחידים שנותרו לתקשורת בין המדינות האויבות: מכשיר פקס סודי ביותר הממוקם בשגרירות שוויץ בטהרן. לפי גורמים ששוחחו עם "וול סטריט ג'ורנל", המכונה משמשת כבר שנים להחלפת מסרים בין אירן לארה"ב - במיוחד בתקופות שבהן המתח בין השתיים מגיע לשיא.

ההלווייה של קאסם סולימאני בקרמן שבאירן (צילום: התקשורת באירן)
הלווייתו של קאסם סולימאני | צילום: התקשורת באירן

"אנחנו לא כל כך מתקשרים עם האירנים, אבל כשזה קורה, השוויצרים ממלאים תפקיד קריטי בהעברת המסרים כדי למנוע מיסקלקולציה", הסביר גורם בכיר בבית הלבן. הפקס הראשוני לא היה האחרון, ועל פי הדיווחים ההתכתבות נמשכה לאורך השבוע האחרון וסייעה רבות להרגעת הרוחות. "במדבר, אפילו טיפת מים אחת היא מבורכת", אמר פקיד אירני בכיר על ערוץ התקשורת הסודי.

כך זה עובד: בכירים אמריקנים המבקשים להעביר מסר לאירן מגיעים אל בניין השגרירות השוויצרית בוושינגטון. שם מוצפן הפקס על ידי דיפלומטים שוויצרים – כשרק לבעלי התפקידים הבכירים ביותר יש את הגישה, את מפתח הצופן ואת הציוד הנחוץ לשיגור המסרים. משם עוברת ההודעה למשרד החוץ בברן, ומשם למכונת הפקס בשגרירות השוויצרית בטהרן.

לפי עדותם של בכירים בשלוש הממשלות, שגריר שווייץ באירן מרקוס לייטנר העביר במו ידיו את המסר האמריקני לשר החוץ מוחמד זריף בשעות הבוקר המוקדמות, שעות בודדות לאחר המתקפה בבגדד, כשהעשן עדיין אופף את מכוניתו של סולימאני.

במשרד החוץ השווייצרי אישר כי אכן הוחלפו תכתובות בין טהרן לוושינגטון, אך לא התייחסו לפרטים נקודתיים.