על רקע חיסולו של קסאם סולימאני והחשש מתגובה אירנית, נשיא ארה"ב דונלד טראמפ העביר הלילה (בין שבת לראשון) באמצעות חשבון הטוויטר שלו מספר מסרים מאיימים כלפי אירן. באחד הציוצים שפרסם הזהיר טראמפ כי ארה"ב מחזיקה במאגר של 52 מטרות אירניות - שיותקפו במהירות ובעוצמה אם יותקפו מטרות אמריקניות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

"אירן מדברת על מטרות בארה"ב כנקמה על המנהיג שלהם", כתב טראמפ בפתח סדרת הציוצים. בהמשך פירט על מעשיו וכוונותיו של סולימאני ואז החל לאיים על אירן: "זאת אזהרה – אם אירן תפגע במטרות אמריקניות -  יש לנו 52 מטרות אירניות".

מחאה על חיסול סולימאני בעזה
סולימאני | צילום: רויטרס

"המטרות מייצגות את 52 בני הערובה האמריקנים שנלקחו בשבי על ידי אירן לפני המון שנים", כתב הנשיא כהסבר למספר המטרות בציוץ נוסף. בהמשך איים הנשיא כי חלק מהמטרות קשורות לתרבות האירנית, וחלקן "יותקפו מהר מאוד ובעוצמה רבה". לסיום כתב הנשיא: "ארה"ב לא רוצה יותר איומים!".

על עירק עבר לילה לא שקט; לפחות 3 תקיפות באמצעות רקטות בוצעו לעבר יעדים המזוהים עם נוכחות אמריקנית. אחת כוונה לעבר השגרירות האמריקנית בבגדד, שנייה לבסיס אמריקני מצפון לבירה ושלישית בוצעה בשכונת ג'דרייה. כמה אזרחים נפגעו בתקיפות, אך לא היו נפגעים בקרב הכוחות האמריקנים.

במקביל, דווח גם על תקיפת בסיס של אחת המיליציות הנאמנות לטהרן, באזור הגבול בין עירק לסוריה.

לאחר שהבית הלבן שלח את דוח החיסול לקונגרס  – יו"ר בית הנבחרים, ננסי פלוסי, אמרה כי הדוח מעלה שאלות רציניות בנוגע "לתזמון, להצדקה ולביצוע של החיסול". פלוסי המשיכה וביקרה את התנהלותו של ממשל טראמפ, שלטענתה "מעמיד בסכנה חיילים, דיפלומטים, אמריקנים ובני בריתם". היא המשיכה להאשים את ההתנהלות בכך שטראמפ קיבל את ההחלטה בלי להתייעץ עם הקונגרס.

ננסי פלוסי:
יו"ר בית הנבחרים, ננסי פלוסי | צילום: חדשות 2

אלפי חיילים וסוללות פטריוט: ההיערכות האמריקנית לנקמה

בישראל ובארצות הברית נערכים לנקמה אירנית בעקבות החיסול. מספר מנהיגים עולמיים מנסים לקרוא לרגיעה, בעוד נמשכים הדיווחים על תקיפות אמריקניות וניסיונות תגובה כלפי כוחותיה בעירק - מצד האירנים או מצד השיעים.

במקרה של תגובה אירנית, ההערכות הן שארה"ב היא זו שתותקף ראשונה. בצבא האמריקני כבר החלו בתגבור כוחות במזרח התיכון ובמפרץ הפרסי. מאז החיסול הוטסו יותר מ-4,000 חיילים אמריקנים לבסיסים בעירק ובכווית.

סוללות הגנה אווירית מסוג פטריוט הועברו לבנות בריתה של ארה"ב באזור - מירדן דרך בחריין ועד סעודיה. כל אלו מצטרפים לנושאת המטוסים וספינות מלחמה הנושאת טילי שיוט, שכבר נמצאות במפרץ הפרסי.

נתניהו ופומפאו בביקורו בישראל. ארכיון
נתניהו ופומפאו | צילום: החדשות

בצעד שממחיש כמה האמריקנים לוקחים את האיומים האירנים ברצינות, מטוסי קרב ומטוסי תדלוק בשיתוף כוחות מיוחדים הועברו לאיטליה. המטרה: להוות כוח תגובה מיידי אם יהיה איום על שגרירות ארה"ב בביירות. לפי דיווח ב-CNN, הפנטגון יודע כי האירנים מכינים טילים בליסטיים לתקוף מטרות באזור 

לצד ההערכות והדיווחים, בטהרן הדגישו אמש כי הם אינם מעוניינים במלחמה - ועדיין דנים בהיקף התגובה למות הבכיר. ברקע החשש מהתגובה האירנית, מזכיר המדינה מייק פומפאו שוחח עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. לדבריו, "שוחחנו והדגשנו את חשיבות ההתמודדות עם ההשפעה הרעה של אירן והאיומים שלה על האזור. אנחנו תמיד אסירי תודה על תמיכתה הנחושה של ישראל בהבסת הטרוריזם". עוד הבהיר פומפאו, על רקע השיח על ברית הגנה הדדית בין המדינות: "הברית בין ישראל לארצות הברית בלתי ניתנת לשבירה".