נשיא ארה"ב הנבחר ג'ו ביידן מתכנן לחתום על תריסר צווי ביצוע, כולל חזרה להסכם האקלים שנחתם בפריז וביטול הצו המגביל הגירה ממדינות בעלות רוב מוסלמי, כבר ביומו הראשון בתפקיד – כך על פי מזכר שפרסם הלילה (ראשון) ראש צוות הבית הלבן הנכנס, רון קליין. ביידן יחתום גם על צווים שישהו את תשלומי ההלוואות לסטודנטים בתקופת הקורונה ויוציא צו שיחייב עטיית מסכה בשטחים ובמתקנים פדרליים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הנשיא הנבחר התחייב כבר במהלך קמפיין הבחירות לערוך את השינויים שיבטלו כמה מההחלטות השנויות במחלוקת של קודמו בתפקיד, דונלד טראמפ. "במהלך הקמפיין, הנשיא הנבחר ביידן התחייב לנקוט בפעולות מידיות כדי לטפל במשברים אלה", כתב קליין במזכר שפורסם לראשונה בניו יורק טיימס. "כנשיא, הוא יקיים את הבטחותיו ויחתום על עשרות צווי ביצוע, תזכירים נשיאותיים והנחיות לסוכנויות הממשל".

לראשונה: הנשיא וסגנית נשיא ארה"ב (צילום: רויטרס)
שינוי חד במדיניות. ביידן והאריס | צילום: רויטרס

מעבר לפעולות המיידיות המתוכננות לימיו הראשונים בתפקיד, התזכיר מציין את תוכנית ההגירה רחבת ההיקף שמתכנן ביידן להביא לאישור הקונגרס במהלך מאה הימים הראשונים לכהונתו. התוכנית תציע מסלול לאזרחות עבור מיליוני מהגרים שאינם רשומים כיום בארה"ב.

ביידן הכריז ביום חמישי על תוכנית סיוע כלכלית בשווי 1.9 טריליון דולרים, שצפויה לכלול מענקים ישירים לאזרחים אמריקנים שספגו הפסדים בתקופת הקורונה. ביידן הבהיר כי הוא מעוניין שזו תהיה הסוגיה הראשונה שבה ידון הקונגרס, עם השבעתו ביום חמישי הקרוב.

לדברי קליין, ביום חמישי, היום השני של הנשיא החדש בתפקידו, יחתום ביידן על "מספר הוראות ביצוע כדי להתקדם בנחישות לעבר שינוי ההתנהלות מול משבר הקורונה ולפתוח מחדש בתי ספר ועסקים, אבל בבטחה".

עם כניסתו לבית הלבן, ביידן מתכנן לנקוט פעולות להורדת היקף התחלואה ברחבי המדינה - כולל הרחבת מערך הבדיקות לאבחון נדבקים, הגנה על עובדים וקביעת תקנות ברורות הנוגעות לבריאות הציבור. עוד במהלך השבוע הראשון שלו בתפקיד, צפוי ביידן להנחות את הממשל הפדרלי לזרז את איחוד המשפחות שהופרדו בגבול ארה"ב-מקסיקו, וכן לחתום על צווים נוספים שמטרתם להתמודד עם שינויי האקלים.