העימות יחריף אחרי החיסול? בעוד אירן עדיין שוקלת את תגובתה למותו של קאסם סולימאני בתקיפה האמריקנית, נפלו הערב (ראשון) שלוש רקטות "קטיושה" באזור השגרירות האמריקנית בעירק. נשיא ארה"ב דונלד טראמפ השמיע איום נוסף כלפי אירן: "אם אירן תפגע בכל מטרה אמריקנית או אדם, נגיב באופן מהיר ומלא".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

עוד הצהיר דונלד טראמפ בציוץ שפרסם כי בתרחיש שבו אירן תפגע בגופים או אישים אמריקנים, ארצות הברית "תגיב, ייתכן שבאופן לא פרופורציונלי". טראמפ ציין כי הציוץ שלו מהווה "תזכורת לקונגרס" בנוגע לאיום האמריקני: "לא נדרשת הודעה חוקית שכזאת, אך היא נמסרת בכל אופן!".

הקואליציה למאבק בדאע"ש הודיעה כי היא עוצרת את משימתה על מנת להגן על בסיסים אמריקניים בעירק - ולהיערך לעימות אפשרי עם אירן. ראשי ברית נאט"ו יתכנסו מחר לדיון דחוף על השלכות ההסלמה. 

אירן מכינה מתקפת טילים? הניסיונות לפגוע בשגרירות ארה"ב נמשכים

בכיר אמריקני אמר לסוכנות הידיעות רויטרס כי מערך הטילים האירני נמצא "במצב כוננות גבוהה". הבכיר הוסיף ואמר כי "לא ברור אם מצב הכוננות הוא הגנתי או שמדובר במוכנות התקפית אירנית גבוהה יותר". עוד ציין הבכיר כי "צבא ארצות הברית עוקב בקפידה אחר כל תנועה נוספת מצד מערך הטילים האירני".

מחלקת המדינה האמריקנית הביעה צער על הקריאה בפרלמנט העירקי ליציאת הכוחות הזרים: "לדעתנו זה האינטרס המשותף של ארצות הברית ועירק להמשיך במאבק המשותף בדאע"ש. אנו קוראים להנהגה העירקית להתחשב במערכת היחסים הכלכלית והביטחונית ובנוכחות של הקואליציה נגד דאע"ש". עוד מסרו בממשל טראמפ: "אנחנו מחכים להבהרה נוספת על המעמד החוקי של ההחלטה היום ועל השפעתה".

טראמפ נגד חמינאי (צילום: רויטרס, חדשות)
טראמפ במסר מפורש למנהיגי אירן | צילום: רויטרס, חדשות

אזעקות עולות ויורדות נשמעו הערב ב"אזור הירוק" - המתחם המאובטח בבגדד היטב שבו נמצאת שגרירות ארה"ב בבגדד. הרשויות אישרו כי שלוש רקטות שוגרו לכיוון: שתיים נפלו במתחם המאובטח ואחת באזור ג'דרייה הסמוך. במקום מספר פצועים.‎ במקביל, דווח כי פעילי המליציות השיעיות בבגדד מפנים את משרדיהם.

לאורך כל סוף השבוע, גורמים רשמיים באירן ומחוצה לה השמיעו איומים שונים בתגובה לחיסולו של קאסם סולימאני. אם מחברים יחדיו את התגובות של הגורמים הרשמיים באירן עם הדברים שאמרו נסראללה ואנשי המליציות השיעיות בעירק, מתברר שהמגמה העיקרית של משמרות המהפכה היא לבצע סדרת פיגועים נגד הכוחות האמריקניים במזרח התיכון - כוחות צבא, אנשי צבא, ספינות מלחמה בסיסים ועוד - בדגש על הימנעות מפגיעה באזרחים.

מפגינים פורצים לשגרירות ארה"ב בבגדד (צילום: רויטרס)
המתקפות על שגרירות ארה"ב נמשכות | צילום: רויטרס

המיליציות השיעיות נוקמות על חיסול מנהיגן?

אמש נפלו קטיושות בשני מתחמים אמריקניים בסמוך לשגרירות ארה"ב. פצצת מצרר נוספת נפלה בשכונת ג'דרייה בבירת עירק וגרמה לשלושה נפגעים, ככל הנראה תושבי העיר.

אחת הרקטות נפלה סמוך למתחם השגרירות האמריקנית בעירק. המשטרה המקומית עדכנה כי אין נפגעים בתקרית. בנוסף, שתי קטיושות נפלו בבסיס צבאי בעירק שמארח כוחות אמריקניים. גם במקרה הזה לא היו נפגעים.

ההערכה היא כי מדובר בפעולות קטנות של המיליציות השיעיות המקומיות שנוקמות על חיסול מנהיגן שחוסל יחד עם סולימאני. מקור ביטחוני אמר אמש לרשת "אלחורה" האמריקנית כי בסיס של מיליציות "הגיוס העממי" בגבול עירק-סוריה הופצץ גם כן.