בדרך לשחרור? נציבת זכויות האדם של האו"ם ברוסיה הגיעה היום (חמישי) לבקר את נעמה יששכר בכלא הרוסי,. הביקור התרחש על רקע הצהרתו של נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין שנחת הבוקר בישראל, שלפיה "הכול יהיה בסדר". הנציבה גם סיפרה כי נעמה צפתה במפגש של פוטין עם אימה בטלוויזיה בכלא. לאחר מכן התראיינה נעמה לטלוויזיה הרוסית, לראשונה מאז שנכנס לכלא, והביעה אמון בדבריו של פוטין: "מאוד התרגשתי".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בריאיון נשאלה נעמה אם הצהרת פוטין מעניקה לה תקווה, והשיבה: "כמובן, כשראיתי את אימא בטלוויזיה עם אנשים כאלה חשובים מאוד התרגשתי, הוא אמר שהכול יהיה בסדר עם המשפחה המקסימה שלי, אני אמנם עדיין כאן אבל אני מאמינה למה שהוא אמר, אם הוא אמר שיהיה בסדר זה אומר שיהיה בסדר". עוד אמרה: "אף אחד לא מדבר פה אנגלית אבל למדתי קצת רוסית, אני יכולה לדבר".

הנציבה טטיאנה מוסקלקובה אמרה לכלי התקשורת המקומיים כי נעמה נראית בסדר, לטענתה אין לה תלונות והיא זוכה אפילו לטיפול שיניים. עוד הוסיפה מוסקלקובה שנעמה מרגישה טוב. הנציבה ונעמה - ושלוש שותפותיה לתא - צפו יחד במפגש של פוטין עם אימה בבית רה"מ בטלוויזיה: הנציבה טענה שהביקור תוכנן מראש, ואינו קשור להצהרתו של הנשיא. 

"הנציבה דיברה איתי בטלפון אחרי הביקור סיפרה לי על התחושות של נעמה ושהיא מרוצה ומתרגשת", אמרה יפה יששכר. "כשראיתי את הצילומים משם שמחתי לראות איך היא מחייכת ומרגשת, לא רואים אבל היא מדברת שם כמה משפטים ברוסית עם המציבה וזה מאוד ריגש אותי".

נעמה יששכר בכלא הרוסי
נעמה והבכירה הרוסית

הנציבה על נעמה: "מצב רוחה טוב"

באתר של הנציבה פורסמו תמונות ממפגש של נעמה עם הנציבה. בשיחה עם החדשות 12 אמרה: "כולן צפו היום בדיווח בטלוויזיה, כי יש לאסירות טלוויזיה בכלא והן צפו בפגישה של פוטין ואימה של נעמה. השותפות שלה בתא אמרו שהן אפילו בכו קצת. הן הופתעו שנשיא רוסיה מפגין רמה כזו של אנושיות וחמלה עד כדי כך שהוא נפגש עם אימא של בחורה פשוטה ותומך בה".

עוד אמרה נעמה, לפי הנציבה: "יש בתא את כול מה שצריך – מים חמים, מקרר, טלוויזיה ואוכל". עוד הוסיפה: "נעמה היא בסך הכול במצב רוח טוב ועליז". על הצפייה בדברי פוטין אמרה: "מילותיו של הנשיא עוררו בה השראה והכניסו תקווה לחזרתה המהירה לארצה".

הבכירה הרוסית סיפרה על ההתרגשות הרבה שאחזה בנעמה ושלוש השותפות שלה לתא: הן לא האמינו, אמרה הנציבה, שהנשיא הכל-יכול ולדימיר פוטין מביע אמפתיה לאימה של נעמה. 

"אני מבקרת ללא קשר לבקשת החנינה ואין לי את הסמכות להעניק חנינה או לקבל החלטה בנושא זה בעצמי", אמרה מוסקלקובה. "אני מתכננת את הביקור שלי זמן רב על מנת לבדוק אם מכבדים את משטר התזונה הראוי ואת תנאי השפה, תנאי המעצר והצורך בטיפולים רפואיים, ואני מאוד שמחה לשמוע שהפגישה של אמה של נעמה עם הנשיא פוטין התקיימה".

יפה יששכר, ולדימיר פוטין ובנימין נתניהו
הצהרת פוטין. נעמה צפתה בטלוויזיה | צילום: רויטרס

עם זאת מוסקלקובה אמרה כי תשמח לעזור לנעמה בבקשת החנינה שלה: "אם היא תצטרך סיוע בבקשת החנינה או בבקשה לשחרור מוקדם על תנאי, ואם התנהגותה תתאים לחוקי השחרור שלנו באופן מספק, אני אהיה מוכנה לסייע לה". 

גם עורך דינה הרוסי של נעמה יששכר, ואדים קלובגנט, פגש אותה בשעות האחרונות בבית הכלא במדינה. קלובגנט סיפר לחדשות 12: "עידכנתי אותה בהתפתחויות, היא הייתה מרוצה והתרשמה מאוד מההצהרה".

"הפגישה הייתה מצוינת, מאוד אופטימית, כל המשתתפים היו במצב רוח טוב", אמר עו"ד קלובגנט. "היא התרשמה מההצהרה, שמחה ומעריכה את תשומת הלב הגדולה אליה ומקווה שהכל יהיה טוב כמו שהבטיח הנשיא פוטין".

עורך הדין סיפר כיצד חשה יששכר: "היא הייתה שמחה והעריכה מאוד ושלחה אהבה בחזרה לאמה ולכל משפחתה. היא מחכה לחזור לישראל. היא לא אבודה ולא מדוכאת ולא מאבדת אופטימיות. היא נבונה למרות גילה הצעיר. אני אופטימי בכל מקרה, ההצהרה הזאת היא תוצאה של עבודה שנעשתה על ידי כולם".