שר החוץ ישראל כץ קיים היום (חמישי) הערכת מצב מחודשת בנושא נגיף הקורונה, בעניין 15 הישראלים שעדיין נמצאים על ספינת התענוגות ביפן. בתדרוך, שנועד לדיפלומטים ולעיתונאים, השתתף גם שר הבריאות יעקב ליצמן, שאתמול שוחח עם הישראלים - שככל הנראה יוחזרו לארץ ביום רביעי הקרוב. ממשרד החוץ נמסר כי הוא נמצא בקשר רציף עם הרשויות ביפן בעניין הישראלים שנמצאים על הספינה, בה אובחנו עד כה כ-250 בני אדם שנדבקו בנגיף.  כץ: "המטרה: הוצאת הישראלים שנמצאים על הספינה, תוך הבטחת בריאות הציבור".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"המפגש נועד לקבל מידע ולהעביר מסר ברור", אמר שר החוץ ישראל כץ. "ההתכנסות היום נועדה לסלול את הדרכים להוצאת הישראלים שנמצאים על הספינה היפנית. העקרון הוא ברור מאוד, במבצע הזה צריך לעמוד ב-2 עקרונות: הראשון לחלץ, השני הוא הבטחה לבריאות הציבור. מספיק שיהיו מספר מקרים של הידבקות כדי שהמציאות בארץ תשתנה".

שר הבריאות ליצמן הודיע כי המשנה למנכ"ל המשרד, פרופסור פרופ’ איתמר גרוטו, נשלח כנציג ליפן על מנת לסייע לישראלים שנמצאים על הספינה מקרוב. השר ליצמן ציין כי מטרתנו להעניק סיוע לישראלים שנמצאים על האוניה, לבחון חזרתם לישראל באופן בטוח עבורם ועבור הסביבה הישראלית. “אנו רואים חשיבות רבה לצאת כגורם מקצועי ליפן", אמר גרוטו. "להבטיח את בריאותם של הישראלים הנמצאים על הספינה וחזרתם בשלום לישראל ובמקביל לוודא כי מונעים את הסיכון לאוכלוסיה בישראל”.

ישראל כץ ויעקב ליצמן בהערכת מצבעל הקורונה
שר החוץ ישראל כץ ושר הבריאות יעקב ליצמן בהערכת מצב על הקורונה | צילום: פלאש 90

אתמול מסר גורם בכיר במשרד הבריאות כי על פי הרשויות ביפן 15 הנוסעים הישראלים שתקועים בבידוד על הספינה יוצאו מבידוד ביום רביעי הקרוב. עם זאת, יתכן ויצטרכו להיכנס לבידוד נוסף עם הגעתם לישראל – בשל החשש מהדבקה נוספת. עד כה אושרו ביפן 247 מקרים של הידבקות, כולל נוסעים ואנשי צוות מהספינה.

בתדרוך השתתפו נציגי השגרירויות באזורים שונים בסין, בין השאר בבייג'ינג, שנגחאי, הונג קונג וגם טוקיו שביפן. על פי הדיווחים בבייג'ינג מודאגים מהעלייה הדרמטית במספר החולים והנפטרים ביממה האחרונה, ומהפגיעה בכלכלה הסינית. השגריר דיווח על 3 ישראלים שנותרו בבידוד מוחלט במחוז חוביי שם פרץ הנגיף, איתם השגרירות בקשר רציף.

ישראל כץ ויעקב ליצמן בהערכת מצבעל הקורונה
שר החוץ ישראל כץ ושר הבריאות יעקב ליצמן בהערכת מצב על הקורונה | צילום: החדשות 12

למרות הבהלה סביב הספינה שחונה ביפן, במדינה עצמה השגרה ממשיכה להתנהל כסדרה. בסך הכל אובחנו במדינה 247 חולים – 218 מתוכם נוסעי האנייה. על פי הדיווחים 15 הישראלים שנמצאים על ספינת התענוגות בריאים ושלמים, והרשויות במדינה שוקלות פינוי מדורג מהאנייה לבתי מלון – בבידוד מוחלט ובתנאים פחות טובים מאשר בספינה.

ספינת הקורונה
ספינת הקורונה | צילום: Eugene Hoshiko, AP

שר החוץ הודה למשתתפים על פועלם, ועבודתם האמיצה, ואיחל לעם הסיני שיצליח להשתלט על התפשטות הנגיף. בנוסף, אמר כי פנה למשרד ראש הממשלה ולמשרד האוצר – בבקשה לדון במענק כספי לסיוע לסין, דרך החלטת ממשלה מיוחדת.

בראיון לגלי צה"ל אמר הבוקר סגן שגריר יפן בישראל כי לא בטוח שבקשתו של משרד החוץ לשחרור הישראלים תענה, והם ישוחררו רק בתום תקופת הבידוד. בין השאר יעסוק הדיון המיוחד גם באפשרות להביא את הישראלים שנצורים בספינה ארצה תוך הקפדה מלאה על בטיחות הציבור בישראל. 

ספינת הקורונה | צילום: AP

אתמול שוחח שר הבריאות יעקב ליצמן עם הישראלים בשיחת ווידאו, והבטיח שבמקרה ויידבקו המשרד נערך להעניק להם טיפול רפואי בארץ. שר החוץ מצידו, הבטיח לעשות את כל המאמצים להחזירם. כמו כן נמסר כי שגרירות ישראל ביפן דואגת לצרכיהם של הישראלים לרבות אספקה שוטפת של אוכל כשר, תרופות, וחבילות מהארץ.