חשיפה - בדרך להתפתחות מדינית משמעותית: האמריקנים עומדים לעדכן בקרוב את ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר כחול לבן בני גנץ ב"עסקת המאה" שגיבש נשיא ארה"ב דונלד טראמפ - כך פורסם היום (חמישי) לראשונה באפליקציית החדשות 12. כבר ביום שלישי צפויים השניים לנחות בארצות הברית ולהתעדכן בפרטי המסמך ההיסטורי. לפי המסתמן, במסגרת העסקה ישראל תוכל להכיר בכל היישובים הישראלים ביהודה ושומרון - ולא רק בבקעת הירדן.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

לקראת פרסום עיקרי עסקת המאה, צה"ל מעלה כוננות ברחבי יהודה ושומרון: הצבא נערך ומעלה כוננות, לאחר שורת דיונים בצה"ל אל מול ההבנה שעסקת המאה תוצג בקרוב. ההבנה היא שהשטח יגיב - מהפרות סדר ועד מקרים קיצוניים יותר לעסקת המאה, ולכן הוחלט להעלות את רמת הכוננות והמוכנות של הכוחות כבר בטווח הזמן המיידי.   

לפי העדכון הצפוי מארה"ב בימים הקרובים, מדובר בדרמה מדינית גדולה בדרך - לאחר שממשל ארה"ב החליט שלא לחכות לתוצאות סבב הבחירות השלישי. מי שראה את המפה שתוצג לנתניהו וגנץ מתרשם ש"לא היה כזה דבר". שרים בימין אמרו בתגובה לפרסום: אם בתוכנית יש הסכמה רשמית ישראלית למדינה פלסטינית - נצטרך להתנגד.

בני גנץ ומייק פנס
גנץ ופנס, השבוע

הדילמה של גנץ - והשינוי בסדר היום

מדובר ב"כאב ראש" משמעותי לגנץ, שיצטרך להצהיר על עמדתו בנושא ולהתמודד עם השינוי החד בסדר היום. השאלה המשמעותית היא אם יתמוך בתוכנית ויאמץ את עמדת נתניהו - או יתנגד ויסתכן בהתנגשות עם האמריקנים ותיוג כשמאל.

הערב ב-21:00 מייק פנס, סגן נשיא ארה"ב שנמצא בישראל לרגל פורום השואה הבין-לאומי, צפוי להזמין את נתניהו וגנץ לביקור בארה"ב - ובו הם ייחשפו לפרטים. פנס כבר נפגש עם גנץ במהלך הביקור בארץ והיום ייפגש בארבע עיניים גם עם נתניהו.

מכחול לבן נמסר היום כי השניים קיימו "פגישה שתואמה מראש במסגרת אירועי פורום השואה הבין-לאומי בירושלים". עוד נמסר כי "השניים דנו בנושאים ביטחוניים ומדיניים הנוגעים להתפתחויות האזוריות".

בכנסת ידונו בחסינות, בארה"ב ידונו בתוכנית המדינית הדרמטית

על הפרק בדיונים המדיניים הללו ניצבת התוכנית המדינית הנדיבה ביותר שהוצעה אי פעם לישראל, שכוללת ככל הנראה הזזה משמעותית של הגבול. בין הסיבות לכך: התומכים הרבים במפעל ההתנחלויות בממשל האמריקני.

התנחלות ביהודה ושומרון, ארכיון
התוכנית תאפשר הכרה ביישובים ביהודה ושומרון? | צילום: רויטרס, חדשות

נתניהו וגנץ יוזמנו לוושינגטון ביום שלישי הבא, במקביל להצבעה בכנסת על הקמת ועדת החסינות  - דבר שעשוי לשנות לחלוטין את הדיון הציבורי לקראת הבחירות. לפי המסתמן, במסגרת העסקה ישראל תוכל להכיר בכל היישובים הישראלים ביהודה ושומרון - ולא רק בבקעת הירדן.

בכיר בהתיישבות: "הזדמנות היסטורית"

ה"מקל" בעסקה: הכרה ישראלית במדינה פלסטינית. ההערכה היא שהפלסטינים יגידו "לא", ואז תהיה לגיטימציה לישראל להכיר ביישובים. בכיר בהתיישבות הגיב לפרסום ואמר: "יש כאן הזדמנות היסטורית ייחודית. נתמוך במהלכים אבל לא נסכים למדינה פלסטינית".

כבר בחודש מאי פרסמנו כאן לראשונה את עיקרי התוכנית המסתמנת, שצפויה לכלול הכרה בכך שכל השטחים שבהם יושבים מתיישבים יהודים - יוחזקו על ידי ישראל. בהתאם לכך, האמריקנים ככל הנראה לא יתנגדו לצעדים ישראליים שיחילו את החוק הישראלי בשטחי יהודה ושומרון.

ההבנה היא שכשם שתהיה הכרה שהיישובים היהודיים יישארו בידיה של ישראל, כך גם המקומות שבהם ישנה התיישבות פלסטינית צפופה - יישארו בידיים פלסטיניות. הפרסום מתכתב עם דברים שאמר בעבר הנשיא טראמפ שלפיהם הוא אינו נצמד לסיסמאות העבר אלא מכיר בעובדות בשטח ופועל על פיהן.

בנוסף, נראה שבהתאם לתכנית של האמריקנים, גם בישראל יפעלו לפי הרוח של הנשיא טראמפ. הכוונה היא, ככל הנראה, לא לספח ולא להחיל את הריבונות הישראלית ביהודה ושומרון. המושג שיהיה בשימוש יהיה ככל הנראה: "החלת החוק האזרחי" - כפי שהיה ברמת הגולן בתחילת שנות ה-80.

בממשל טראמפ דחו מספר פעמים את פרסום העסקה והתכוונו לחכות לתוצאות הבחירות, אך ככל הנראה "נמאס להם" להמתין שהמשבר הפוליטי בישראל ייפתר. היו לכך רמזים בחודשים האחרונים: גנץ אמר בעבר שיתנגד לפרסום תוכנית השלום בזמן בחירות, אבל בסיור בבקעה שלשום אמר שהוא רוצה שממשל טראמפ יפרסם בקרוב את התוכנית.

במהלך הסיור נשאל גנץ על כוונת האמריקנים לפרסם את תוכנית המאה ואמר: "אני מקווה שהנשיא טראמפ יקדים ויפרסם את התוכנית. עברו מספר שבועות, במזרח התיכון קורים הרבה דברים דרמטיים ואני מצפה לפרסום התוכנית".

ניר דבורי השתתף בהכנת הידיעה.