ממשלת אירן הודתה אמש כי המטוס האוקראיני שבו 176 נוסעים הופל בשוגג על ידי כוחות אירניים, זאת לאחר כמעט שלושה ימים של הכחשות נמרצות. בהודעה ברשת הטלוויזיה הממלכתית נמסר כי חיילים שהבחינו שהמטוס מתקרב לאתר צבאי רגיש קיבלו החלטה מוטעית - ויירטו אותו. עוד נמסר כי האחראים לאסון יישאו בתוצאות וייענשו על מעשיהם. היום (שבת) נחשפו תמונות המציגות ככל הנראה את שרידי הטיל, שנמצאו בעיר פרנד הסמוכה לנקודת ההתרסקות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"הרפובליקה האיסלאמית מצטערת מעומק ליבה על הטעות הנוראה הזו", כתב הנשיא חסן רוחאני. "אני מביע את תנחומי הכנים ביותר בפני המשפחות". שר החוץ האירני, מוחמד ג'וואד זריף, האשים את ארה"ב באסון ואמר כי הפלת המטוס קרתה בעקבות "הרפתקנות אמריקנית". בציוץ שפרסם לאחר ההודאה הרשמית, כתב זריף: "יום עצוב. מסקנות ראשוניות מחקירה פנימית מעלות שטעות אנוש, שאירעה בזמן משבר שנוצר בגלל הרפתקנות אמריקנית, הובילה לאסון. אנו מביעים חרטה, צער ותנחומים לעמנו, למשפחות ההרוגים ולמדינות נוספות שנפגעו".

שרידי הטיל שהפיל את המטוס האוקראיני באירן (צילום: Christine and Steve Tan, D-MARS, המרכז הישראלי למשימות אנלוגיות במאדים)
שרידי הטיל שהפיל את המטוס ליד טהרן | צילום: Christine and Steve Tan, D-MARS, המרכז הישראלי למשימות אנלוגיות במאדים
שרידי טיל הנ"מ שפגע במטוס האוקראיני ליד טהרן
שרידי הטיל שהפיל את המטוס ליד טהרן

עם קבלת האחריות על הפלת המטוס, טהרן נסוגה למעשה מהגרסה שבה התמידה עד כה ולפיה כשל טכני גרם להתרסקות. אמש התעקשה אירן כי תשמור ותנתח בעצמה את ממצאי הקופסה השחורה. על רקע האשמות מצד ארה"ב, קנדה, ומדינות נוספות כי המטוס הופל על ידי ירי של טילי נ"מ, המשיכה טהרן להכחיש ולטעון כי מדובר בתקלה וכי לא נורה כל טיל משטחה בעת ההתרסקות. ממשלות אוקראינה וקנדה החליטו להפעיל לחץ משותף על אירן כדי שזו תאפשר להן להשתתף בחקירת האירוע, שבו נהרגו 176 בני אדם, רובם אירנים וקנדים.

מקורות בממשל האירני מסרו כי חקירת הגורמים שהביאו להתרסקות המטוס עלולה להיארך כשנתיים וכי אם יהיה צורך, תפנה טהרן לממשלות זרות לקבלת סיוע בחקירה. "אנחנו מעדיפים לנתח את החומרים באירן. אבל אם נראה שאנחנו לא מצליחים בגלל הנזק הרב שנגרם, נבקש עזרה", הסביר ראש הסוכנות האווירית של אירן.

מנוע המטוס האוקראיני שהתרסק בטהראן (צילום: isnaphoto)
מנוע המטוס שהתרסק | צילום: isnaphoto

ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו האשים אמש את אירן בהפלת המטוס על ידי טילי קרקע-אוויר, אך ציין כי השיגור נעשה ככל הנראה בטעות, מחשש לתגובה אמריקנית לירי על הבסיסים בעירק באותו הלילה. אל דבריו הצטרף מזכיר המדינה האמריקני מייק פומפאו שאמר כי בהתבסס על גורמי מודיעין בוושינגטון, ארה"ב מאמינה "שהמטוס כנראה נורה על ידי טיל אירני". עם זאת, סייג את דבריו והבטיח: "ניתן לחקירה להתקדם לפני שנקבל החלטה סופית". בתגובה כינתה אירן את הצהרות המערב "לוחמה פסיכולוגית".

במקביל קבע נשיא אוקראינה וולדימיר זלנסקי כי "אסור שיהיו השערות לגבי הטרגדיה הזו. אוקראינה וקנדה יעשו הכל כדי להבטיח חקירה מקיפה ואובייקטיבית". שר החוץ הוסיף כי קייב מעדיפה שניתוח הקופסה השחורה יתבצע באוקראינה עצמה. לעומתם, סגן שר החוץ הרוסי הודיע כי במוסקווה לא רואים סיבה להאשים את אירן בהתרסקות המטוס, ונראה שנשיא רוסיה פוטין מתכוון להעניק גיבוי מלא לטהרן אל מול האשמות אוקראינה והמערב.