ההסלמה בשטחים ומאמצי ההרגעה: בצל המתיחות וההיערכות הרבה, תפילת יום השישי במסגדי הר הבית הסתיימה היום (שישי) בלי שום ארוע חריג. רק כ-15 אלף מתפללים נטלו חלק בתפילה. ההערכה היא שאחת הסיבות לכך היא מזג האויר הגשום. משטרת ירושלים ממשיכה לפעול במערך מוגבר בשני חלקי העיר.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

בדרכים לבירה הוצבו מחסומים, ובשעות הלילה הוחזרו כלעומת שבאו חמישה אוטובוסים ובהם כמה מאות מתפללים מוסלמים מיישובי הצפון שביקשו להגיע לתפילת הבוקר בהר הבית. כוחות הביטחון זיהו גורמים מתסיסים בקרב הנוסעים ומנעו את הגעתם להר.

במערכת הביטחון נערכים למנוע פיגועים נוספים: בירושלים תגברה המשטרה את כוחותיה, ובמקביל מתבצעות מאז שעות הלילה פעולות מנע. בצה"ל הנחו את החיילים להימנע ככל הניתן מנפגעים בצד הפלסטיני על מנת שלא להוביל להסלמה נוספת במצב.

בתוך כך, בית החולים שערי צדק עדכן כי ישנו שיפור קל במצב חייל צה"ל שנפצע קשה בפיגוע הדריסה במתחם התחנה אתמול. עוד הוסיפו כי החייל עדיין מורדם ומונשם ביחידה לטיפול נמרץ בבית החולים. מבית החולים הדסה עין כרם מסרו כי מצבם של של שני חיילי צה"ל שנפגעו בפיגוע הדריסה בירושלים יציב. הם מאושפזים בבית החולים ומטופלים על ידי הצוותים הרפואיים. 

עימותים בהר הבית
עימותים בהר הבית, ארכיון | צילום: ap

כוחות רבים ישמרו על הסדר בבירה, וישנו חשש מהתפרעויות בהר הבית, במזרח ירושלים וביישובי עוטף ירושלים. מאות שוטרים ולוחמי מג"ב פרוסים בכל חלקי ירושלים במטרה להקשות ולמנוע ניסיונות לפיגועי השראה בעקבות שלושת הפיגועים אתמול - פריסה שתימשך לפחות כמה ימים.

מאמצים להחזרת השקט - מאחורי הקלעים

הערכות המצב העדכניות אמש במערכת הביטחון דיברו על כך שאבו מאזן והרשות הפלסטינית לא מלבים את המשך הפיגועים והאלימות. התיאום הביטחוני נמשך, ומאחורי הקלעים מתבצעים מאמצים להחזרת השקט. קיים חשש שהאירועים ביהודה ושומרון יקרינו לעבר הדרום – שם נמשכה הפרחת בלוני הנפץ.

צה"ל הזרים כוחות רבים והצליח לעצור את הדורס מירושלים תוך זמן לא רב יחסית. התקווה היא שהאירועים יסתיימו בתוך ימים ספורים – אך נלקחת בחשבון האפשרות שפיגוע חריג יצית את השטח מחדש. הרמטכ"ל נפגש עם לוחמים, ובהנחיות שהועברו ממנו לשטח הוא הורה להימנע מהרג מיותר שמלבה את השטח, לדברי מערכת הביטחון.

הרמטכ
הרמטכ"ל עקב אתמול מקרוב אחרי ההיערכות | צילום: חדשות

גורמים פלסטיניים מפיצים ברשתות החברתיות קריאות לבצע פיגועים ובמערכת הביטחון נערכים לפיגועי השראה - ניסיונות של פלסטינים לחקות את הפיגועים שבוצעו אתמול. חמאס והג'יהאד מנהלים קמפיין שקורא לצעירי הגדה לצאת לפגע, לדרוס ולדקור.

השיח ובו קריאה "להמשיך לפגוע באויב" יוצא בעיקר מרצועת עזה, שיח שמקורו בחמאס ובג'יהאד האיסלאמי. המחאה על תוכנית השלום של טראמפ ("עסקת המאה" כלשונו) הופכת לקריאות לנקמה.