התביעה של טראמפ מהערבים, הסירוב של מדינות ערב להצעת ההחלטה של הפלסטינים וההחלטה של אבו מאזן לעכב את הפסקת התיאום הביטחוני - התפתחויות חדשות במאבק על תוכנית השלום של הנשיא טראמפ.

שורה של התפתחויות שטרם דווח עליהן במאבק על "עסקת המאה":

  • מדינות ערביות, ובראשן מצרים, סעודיה ואיחוד האמירויות, מסרבות לאמץ את הצעת ההחלטה שמבקשים הפלסטינים להגיש למועצת שרי החוץ הערביים המתכנסת מחר בקהיר.
  • ארצות הברית פנתה באגרות המוגדרות "בלתי רשמיות" לממשלות הערביות בדרישה שיכריזו באופן ברור כי תוכניתו של הנשיא טראמפ צריכה לשמש בסיס למשא ומתן בין ישראל לפלסטינים בחסות האמריקנים.
  • הרשות הפלסטינית החליטה לעכב את הפסקת התיאום הביטחוני עם ישראל ולנקוט צעד שכזה רק אם ישראל תבצע צעדי סיפוח.
  • הרשות הפלסטינית הודיעה עם זאת לכל הצדדים כי היא "משחררת את עצמה ממחויבות להסכמים שנחתמו עם ישראל".
  • ביקורת קשה בהנהגה הפלסטינית ברמאללה על כישלון המאמצים לארגן הפגנות ענק נגד תוכנית המאה.
  • בתקווה לגייס תמיכה בעמדותיו, מתכוון אבו מאזן להבליט את הטענה כי "עסקת המאה" כוללת ניסיון לחלק את שעות התפילה בהר הבית בין יהודים למוסלמים בדומה לנוהג במערת המכפלה בחברון.
דונלד טראמפ מוחמד בן סלמאן
ארה"ב דורשת מהערבים להצהיר על תמיכה בתוכנית. דונלד טראמפ ומוחמד בן סלמאן | צילום: רויטרס

האיגרת האמריקנית קוראת לכל מדינות ערב "לתמוך בחזון (של תוכנית טראמפ) באמצעות עידודם של הישראלים והפלסטינים להתחיל באופן מידי בשיחות על בסיס החזון ולפרסם הצהרות חיוביות". הבית הלבן מבקש מהמדינות הערביות להביע תודה לטראמפ על מאמציו, לקבוע שתוכניתו היא מסמך רציני, הוגן ומציאותי, ולהדגיש שאין להשלים עם הסטטוס קוו.

אבו מאזן זועם על האיגרות האלה, שלא פורסמו עד כה. בבואו היום לקהיר נקבעו לו פגישות עם שר המודיעין המצרי עבאס כאמל ועם מזכ"ל הליגה הערבית, כמו גם עם שרי חוץ ערביים שונים. אבו מאזן יאמר להם שאין הפלסטינים מתערבים בקשרים הדו-צדדיים שבין מדינות ערב לארצות הברית, אך הליגה הערבית צריכה להעביר מחר החלטה תקיפה הדוחה את תוכנית טראמפ מכל וכל. חלק ממדינות ערב ובראשן מצרים פוסלות את הטיוטה שמציעים הפלסטינים.

האיגרת האמריקנית:

חרף הלחץ של סיעות שונות באש"ף, החליט אבו מאזן שלא "לשבור כלים" בינתיים ולא לממש את ההחלטה להפסיק את התיאום הביטחוני עם ישראל. אבו מאזן משיב להם כי לדעתו הסתלקות פלסטינית מהתיאום הביטחוני תחבל במאמציו לגייס תמיכה בין-לאומית נרחבת נגד תוכנית טראמפ. יחד עם זאת, התיר אבו מאזן למקורבו, השר לעניינים אזרחיים חוסיין אל-שייך, להצהיר שהרשות הפלסטינית רואה עצמה פטורה להבא מכל ההתחייבויות שלקחה על עצמה במסגרת ההסכמים עם ישראל.

גורמים ברמאללה מסבירים שהכישלון להפעיל "ימי זעם" ברשות נובע מן העובדה שהציבור הפלסטיני אמנם שולל את תוכנית טראמפ, וברשתות החברתיות לוחצים על אבו מאזן לנקוט צעדים דרמטיים, אבל אין נכונות המונית לצאת לרחובות. אבו מאזן מביע בשיחות סגורות אכזבה רבה ממצב הדברים הזה. לכן הוא מנסה לשלהב את הציבור בטענות שמסגד אל-אקצא נמצא בסכנה, שכן טראמפ מבקש להעניק זכות תפילה ברחבה שלידו גם ליהודים. הדרשנים בכל המסגדים בגדה המערבית נדרשו לעסוק בעניין זה בתפילות היום.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות