נהירת המטיילים בחזרה לישראל: בעקבות ההיענות הגדולה של התרמילאים הישראלים לחזור לארץ בעקבות המשך התפשטות נגיף הקורונה ברחבי העולם – החליטו כמה חברות להירתם למהלך ולאפשר למטיילים מיעדים מרכזיים בעולם לרכוש כרטיסי טיסה. מדובר בבשורה לשוהים בהודו, קוסטה ריקה וקולומביה – שכעת תיפתח בפניהם האפשרות לשוב לארץ בעיצומו של המשבר.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בשונה מיוזמת החזרת המטיילים מפרו שהתרחשה השבוע, הטיסות המדוברות מהיעדים האחרים הינן בתשלום. לטובת התרמילאים שבהודו, אל על החליטה להסב טיסה שהייתה אמורה לשמש להובלת מטען – לטיסת נוסעים מדלהי לישראל במוצאי שבת. זאת, במחיר מוזל דרך אתר האינטרנט וסוכני הנסיעות. החברה אף מאפשרת למחזיקים בכרטיסי טיסה של אל-על למועד אחר להמיר אותם לטיסה זו ללא עלות, על מנת לשוב ארצה באופן מיידי.

חברת "חיליק מגנוס" מנסה אף היא לארגן טיסות לישראלים הנמצאים בקולומביה ובקוסטה ריקה. גם כאן, מדובר בטיסות בתשלום, בעלות של 2,500 דולרים, שיצאו לפועל בכפוף להרשמה מספקת של נוסעים – שנפתחה דרך קו ההזמנות בטלפון.

מטעם חברת "חיליק מגנוס" נמסר שאם עד היום בחצות לא יהיו מספיק נרשמים או לחלופין לא יושג הכסף הדרוש דרך התרומות - הטיסה לא תתקיים וישחררו את המטוס והצוות. בשל כך, הורי המטיילים שנמצאים במדינות אלה פתחו גיוס המונים של כספים עבור הטיסות הללו על מנת להבטיח שאלה אכן יתקיימו. המהלך נובע בין השאר מהסגירה הקרבה של שמי קולומביה, שתתחיל בלילה שבין שבת לראשון. ההערכה היא שבקולומביה ובקוסטה ריקה נמצאים כעת כ-400 תרמילאים, אך עד כה לא נרשמו מספיק מהם להוצאת מטוס. 

הורי המטיילים בקוסטה ריקה ובקולומביה מעבירים כעת פניות לבעלי חברות שונות למימון הטיסה, על מנת שזו לא תתבטל: "אנו פונים אלייך בבקשה לעזרתך בחילוץ ילדינו שתקועים במרכז אמריקה ללא יכולת לחזור הביתה לישראל". עוד כתבו ההורים בפנייתם: "איננו מקבלים מענה ממשרד החוץ בשליחת מטוס ולא נראה כי המדינה מתכוונת לעזור בהשבת ילדנו הביתה".

ההיערכות המוסדרת להשבת ישראלים הביתה מתווספת ליוזמות פרטיות ברשתות החברתיות לסיוע לאותם מטיילים שהמשבר תפס אותם לא ערוכים במהלך "הטיול הגדול".

היוזמות הללו מגיעות לאחר מבצע חילוץ הישראלים שטיילו בפרו, בה משבר הקורונה מחמיר באופן מתמיד והוכרז בה סגר מוחלט בתוך יממה. ההיענות של המטיילים הייתה גדולה, ואותן טיסות התמלאו במהירות עד אפס מקום.

קישור לגיוס ההמונים לטיסות - באמצעות פלטפורמת מימון ההמונים giveback מקבוצת headstart‏:  https://giveback.co.il/project/56736