אחרי שראתה את השאננות הציבורית בישראל, על אף התקנות וההוראות שמתווספות מדי יום, החליטה עדי ויס-פינק, רופאת ילדים מאיטליה, שאינה יכולה להישאר אדישה למצב. בסרטון שהעלתה אתמול (שלישי) לעמוד הפייסבוק שלה פנתה הרופאה מהעיר פארמה, אחד ממוקדי התפרצות הקורונה במדינתה, לציבור בישראל, וביקשה – אל תתנו למצב להידרדר כפי שקרה באיטליה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"ישראלים יקרים, מה עובר עליכם? תישארו בבתים שלכם", אמרה הרופאה המודאגת בפתח דבריה. "להיות בפארקים עם חברים, ללכת בסתר לעשות גבות או ציפורניים, לשבת בים, או להזמין לארוחות אצלכם בבית גם עם קצת חברים – זה רק עוזר לווירוס הזה".

חיילים ושוטרים בודקים את יוצאי התחנה המרכזית
סגר מוחלט באיטליה | צילום: AP

"תלמדו מהטעויות שלנו", קראה הרופאה. "אני חוזרת ואומרת - לפני שלושה שבועות היינו עם שלושה חולים, ומיד סגרו בתי ספר וגנים והמליצו להישאר בבתים כמה שיותר, אבל אנחנו המשכנו בחיים כרגיל למרות ההגבלות. יצאנו, בילינו, צחקנו וזלזלנו - ומה הייתה התוצאה? עשו לנו הסגר כללי אחרי שבועיים. אחרי שבתי החולים קרסו. אחרי שכבר משאירים אנשים, וגם צעירים, למות בביתם".

 "יצאנו, בילינו, צחקנו וזלזלנו - ומה הייתה התוצאה? תוך שבועיים בתי החולים קרסו"

פינק המשיכה לתאר את המצב הנוראי שבו נמצאת איטליה: "אנשים מתים בודדים בבית החולים בלי להגיד שלום לאהובים שלהם, בלי הלוויה. מתים כמו נמלים, כלב מת בצורה יותר מכובדת. אני מבקשת - תישארו בבית, אתם לא חסינים, אולי אתם הבאים בתור".

בית חולים עמוס, אילוסטרציה
צילום: Medicine-R, shutterstock

 תסתגרו בבתים - בשביל הילדים שלכם, בשביל הסבים שלכם

"תשנו כיוון מיד, עכשיו!", הפצירה הרופאה באזרחי ישראל, "תסתגרו בבית, אם לא בשבילכם אז בשביל הילדים שלכם, ואם לא בשביל הילדים שלכם אז בשביל השכן שלכם שאולי חולה סרטן סופני. בשביל הסבא וסבתא שלכם שגילם נושק ל-80".

"אל תאלצו אותנו הרופאים לבחור מי יחיה ומי ימות"

"תסתגרו בשביל ההורים שלכם שגם הם כבר לא צעירים, ואפילו בשבילינו הרופאים, תרחמו עלינו, אנחנו תמיד נהיה שם בשבילכם אבל תשתדלו לא לגרום לנו לדבר הגרוע ביותר שיכול להיות בקריירה של רופא. אל תאלצו אותנו לבחור מי יחיה ומי לא כי אין לנו פשוט מיטה בשבילכם או את הציוד הנדרש בשביל להציל אתכם".