בזמן שבישראל נערכים להחלת הריבונות ביהודה ושומרון, תוניסיה ואינדונזיה שלחו הלילה (בין שלישי לרביעי) למדינות שבמועצת הביטחון של האו"ם טיוטה של הצעה המגנה את כוונת ישראל לספח שטחים ביהודה ושומרון.  כחלק מתוכנית המאה של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

ייתכן וההצעה תעלה לדיון בישיבת המועצה בשבוע הבא, שבה ישתתף יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן. למרות הסיכוי שההצעה תעלה לדיון, ארה"ב צפויה להטיל עליה וטו. גם ג'ארד קושנר אמור להגיע למועצת הביטחון של האו"ם השבוע.

הפגנות זעם בעולם הערבי על תוכנית טראמפ לשלום
הפגנות זעם בעולם הערבי על תוכנית טראמפ | צילום: רויטרס

בעקבות תוכניתו של טראמפ, בשבוע שעבר פורסם כי ארה"ב מעוניינת בסיפוח בפעימה אחת שתאפשר להם להכריז שישראל מיצתה את תביעותיה הטריטוריאליות ביהודה ושומרון. עם זאת, החלת ריבונות בפעימה אחת זו פרוצדורה מורכבת שתקרה ככל הנראה רק אחרי הבחירות.

השאלה הפוליטית באשר לעיתוי הסיפוח משמעותית מאוד: אם זה יקרה לפני הבחירות נתניהו יגיע ליום הבוחר עם קבלות ואילו יו"ר כחול לבן בני גנץ יגיע עם מסרים לא לגמרי ברורים. אם נתניהו לא יבצע סיפוח לפני הבחירות, הוא ייקלע לקרב שבמוסד מכנים "האפשרות של להסביר ולא לנצח".

יו
מתנגד לסיפוח | צילום: רויטרס

בינתיים בזירה הפלסטינית נמשך מאבקו של אבו מאזין נגד הסיפוח, שמתקשה לגייס את מדינות ערב. נוסח הצעת ההחלטה שהליגה הערבית תאמץ בשבת הוא נוסח יבש שאינו תוקף את תוכנית טראמפ או מבטל אותה אלא מזכיר שהערבים תומכים במשא ומתן ישיר על בסיס תוכנית השלום הערבית.