יש משהו מוזר ללכת ברחובות כשאין אף אחד מסביב, הכל מרגיש ריק ונטוש, כל אדם שעובר ברחוב גורם לך לתהות מה בדיוק הוא עושה שם בחוץ. שליחת חדשות 12 לארצות הברית בטור מיוחד על העיר ללא הפסקה -שעצרה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הלילה נכנסה לתוקף ההנחיה שכל בתי העסק הלא חיוניים בניו יורק יסגרו. רק זה גרם לעיר להתרוקן כשלהרבה עובדים מחוץ למנהטן אין כל סיבה להגיע לאזור העמוס. הרבה מהסטודנטים בעיר חזרו הביתה אחרי שסגרו את האוניברסיטאות וגם מקומיים העדיפו לנסוע למשפחה או להתרחק מהצפיפות ומה שנראה כפצצת זמן מתקתקת.

תחנות הסאבווי ריקות כמעט לחלוטין מלבד העובדים החיוניים שעבורם זה אמצעי התחבורה היחיד. התיירים עזבו את העיר ובבנייני המשרדים וגורדי השחקים האורות כבויים. חלק מהמסעדות עברו למשלוח בלבד אבל לחלק זה פשוט לא משתלם והן סגרו. אזורי הקניות שוממים לגמרי ואפילו מדרגות הטיימס סקוור בניו יורק נסגרו למבקרים.

ניו יורק נטושה במשבר הקורונה
צילום: reuters

מחוץ לחנויות יש תורים פשוט כי לא רוצים להכניס מעל לכמות מסוימת של אנשים, ובחוץ אנשים עומדים רחוק אחד מהשני כדי לשמור על שני מטרים זה מזה. חלק מהחנויות, כמו חנויות משקאות, עברו למכור רק מבחוץ כדי שאנשים לא יכנסו פנימה. ומעל הכל מרחפת תחושת אי הוודאות, לכמה זמן המצב הזה ימשך.

חנות הממתקים הממותגת של ‪m&ms עומדת סגורה וריקה, בפנים הציבו שמירה כדי להגן על הסחורה. גם החנות של דיסני חשוכה.  מיני מאוס בגרסת פסל החירות מסתתרת מאחורי דלתות סגורות.

ניו יורק נטושה במשבר הקורונה
צילום: reuters

התמונות הבלתי נתפסות מספרות קצת על ההשפעה הכלכלית והחברתית של המגבלות בעיר, הסיפור הבריאותי מתרחש רחוק מהעין, ועדיין ברגעים כאלה רבים מהישראלים בעיר מעדיפים לחזור הביתה.
 


בזמן שהעיר נערכת להשבתה כמעט מוחלטת, חלק מהשכונות נראות כמו שממה של אמצע הלילה, רק שהאור דולק. מדי פעם יש עוד חנות פתוחה לכמה שעות, גם בה אין אנשים וגם היא תיסגר בקרוב. הפער בין הפרסומות על המסכים הבוהקים לדלתות הנעולות מעצים את תחושת חוסר הוודאות, הכל בניו יורק כאילו נמצא במקומו ודווקא בגלל זה מייצר מראה כל כך סמלי לשינוי וההלם שעובר על העיר, והעולם כולו.