שעות לאחר שמשמרות המהפכה עשו פניית פרסה והודיעו במפתיע כי הם אחראיים להפלת מטוס הנוסעים ולמותם של 176 בני אדם – נשיא אוקראינה וחברת התעופה האוקראינית מסרו היום (שבת) הצהרות לוחמניות לתקשורת שייתכן ומעמידות את שתי המדינות על מסלול התנגשות. במקביל, גורם בכיר בממשל טראמפ התייחס להפלת המטוס וכינה את המהלך "שגיאה נוראית". עוד הוסיף כי "לפעולותיה הפזיזות של אירן היו שוב השלכות חמורות".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

אירן ניצבה כמעט מיד תחת ביקורת חמורה בטענה שהיא מטייחת את חקירת התאונה האווירית הקשה. הבוקר הם כבר נאלצו לחזור בהם מההכחשות התקיפות, בין היתר הודות לתיעודים שונים שהופצו באינטרנט והוכיחו כי רגעים לאחר המראתו, היה פיצוץ עוצמתי ליד מטוס הנוסעים מתוצרת בואינג. "כששמעתי את החדשות הקשות על התרסקות המטוס, רציתי למות בעצמי", אמר מפקד חיל האוויר האירני בהודעה שמסר הבוקר. "הייתי מעדיף למות ולא להיות עד לאירוע כזה".

שרידי הטיל שהפיל את המטוס האוקראיני באירן
שרידי טיל הנ"מ שיירט את המטוס | צילום: ללא

אלא שבאוקראינה לא התרשמו מדבריו של מפקד חיל האוויר של משמרות המהפכה שהודיע כי המטוס הופל בשל "טעות אנוש" – וככל הנראה חוששים מהמשך הטיוח. "אנו מצפים לערובות מאירן על נכונותה לחקירה מלאה ופתוחה, להביא את האחראים לדין, להשיב גופות המתים, לשלם פיצויים, ולהתנצל באופן רשמי בערוצים דיפלומטיים", אמר נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי. גם חברת התעופה "אוקראינה אירליינס" שהפעילה את הטיסה מתחו ביקורת קשה ביותר על אירן.

סגן נשיא החברה האוקראינית, שספגה מפלה קשה השבוע בעקבות התאונה, טען כי נוכח המתקפה שביצעה אירן בעירק בבוקר האסון, הייתה זו חובתה של טהרן לסגור את שדה התעופה – שהמשיך לפעול כרגיל - ולמנוע כניסת מטוסים אזרחים למרחב. גם לדבריו, אירן צריכה "לקבל אחריות מלאה" על מותם של הנוסעים ואנשי הצוות.

שרידי טיל הנ
שרידי טיל הנ"מ שיירט את המטוס

שעות לאחר ההתרסקות כבר התברר כי במשמרות המהפכה מערימים קשיים רבים על החקירה. הם סירבו להעביר את הקופסה השחורה והסתפקו בהצהרות קצרות וכל הזמן המשיכו להתעקש שמדובר בתאונה שנגרמה כתוצאה מכשל טכני. הבוקר אירן הרשמית כבר נשמעה אחרת לגמרי: מפקד חיל האוויר של משמרות המהפכה, אותו קצין שהתעקש יום לפני כן שמדובר בתאונה תמימה, הסביר כי הצבא האירני הבחין בתנועה בשמיים וחשב שמדובר בטיל מונחה ולכן הוחלט להפיל את מטוס הנוסעים.

במקביל ללקיחת האחריות ע"י חיל האוויר של משמרות המהפכה, בהודעה ברשת הטלוויזיה הממלכתית של אירן אף הצהירו כי האחראים לאסון יישאו בתוצאות וייענשו על מעשיהם. "הרפובליקה האיסלאמית מצטערת מעומק ליבה על הטעות הנוראה הזו", אמר נשיא אירן חסן רוחאני. "אני מביע את תנחומיי הכנים ביותר בפני המשפחות". שר החוץ האירני, מוחמד ג'וואד זריף, האשים את ארה"ב באסון וצייץ, בליווי אימוג'י של לב שבור, כי הפלת המטוס קרתה בעקבות "הרפתקנות אמריקנית": "אנו מביעים חרטה, צער ותנחומים לעמנו, למשפחות ההרוגים ולמדינות נוספות שנפגעו".