אלפי אנשים השתתפו בעצרת הגדולה של ארגון הפתח בג'נין, 55 שנים לאחר ייסודו של הארגון. בדרך רואים עיר שעברה מתיחת פנים מלאה בשנים האחרונות: קונים, רחובות מלאים, שגשוג יחסי כיכרות חדשים ובעיקר שקט, אחת הסיבות הם ערביי ישראל שנכנסים לשטחים מדי יום ומשאירים שלושה מילארד שקלים בשנה. אבל מה שמעסיק שם הגורמים במנגנוני הביטחון שם הוא שיתוף הפעולה, לטענתם, של ישראל עם חמאס.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

מי שמסתובב ברחובות מרגיש את הדואליות: מצד אחד רשות פלסטינית שנלחמת בפיגועים ושומרת על השקט ומצד שני הטרמינולוגיה שמזכירה את זו של פעם. "הדור הזה הוא דור שנולד לתוך הסבל והכיבוש ולתוך הפשעים של ישראל", אומר עטא אוב רמילה, מפקד הפתח במחוז ג'נין. "אנחנו מאמנים את הדור הזה לנקום את דם השהידים, לפעול לשחרור האסירים, להקמת מדינה פלסטינית".

מפגן הכוח של הפת
מפגן הכוח של הפת"ח‎ | צילום: החדשות 12

למפגן הכוח הזה של תנועת פתח יש השנה משמעות מיוחדת: בפעם הראשונה מזה עשור וחצי חמאס ופתח, עזה והגדה, מדברות על קיום בחירות בשטחים. בכלל לא בטוח שאלה אכן יתקיימו, אבל אם כן, להפגנת העוצמה הזו יש משמעות מיוחדת.

"אנחנו בפתח מוכנים – אנחנו לא מפחדים", אומר עאמר סעדי, בכיר בתנועה. "אם ייערכו בחירות, לא נירתע. אנחנו מוכנים לבחירות. אבל כולל בחירות בירושלים. לא ייתכנו בחירות ללא ירושלים. זו עמדת ההנהגה המדינית ועמדתו של הנשיא אבו מאזן".

מפגן הכוח של הפת
מפגן הכוח של הפת"ח‎ | צילום: החדשות 12

סעדי גם דיבר על המבוי סתום שאליו הגיעו ישראל והרשות הפלסטינית. "לנו יש מחויבות לשהידים ולאסירים, גם אם העניינים יגיעו למבוי סתום", אמר. "אנחנו לא נזוז מהארץ הזו".

_OBJ

מלא סמלים מוצגים בצעדה: תמונתו של מפקד גדודי אל אקצא לשעבר בג'נין, זכריא זבידי, העצור בישראל בחשד לפיגועי ירי מונפת לראווה. לצדה תמונות של דלאל מוגרבי, מי שאחראית בין היתר לפיגוע בכביש החוף ולמותם של 35 ישראלים. בדרך, הצעדה עוברת דרך פסל המפתח – המסר ברור לא זונחים את השיבה.

מה שמטריד את הרשות יותר מכל הם 150 מיליון השקלים שישראל קיזזה מקופת הרשות, סכום שעבר למשפחות שהידים, כשבמקביל העיניים נישאות לעזה ולכסף הקטרי שמועבר לחמאס. "העברת הכסף מעידה על קיומם של שיתוף פעולה והבנות אסטרטגיות בין הנהגת חמאס לבין ממשלת ישראל", מצהיר אכרם רג'וב מושל ג'נין.