הדרך לשחרורה של נעמה יששכר מהכלא הרוסי נסללת במהירות: ההערכה בישראל היא ששחרור הצעירה הישראלית נסגר עקרונית ושכעת דנים רק על הפרטים והפרוצדורה – כך פורסם אמש (שני) במהדורה המרכזית. עם זאת, גורמים רשמיים בישראל מבהירים: "זה לא סגור עד שזה לא סגור". בין האפשרויות שנבחנות: העברת נעמה לריצוי עונש בישראל ומתן חנינה בארץ. במקביל, נעמה שיגרה מהכלא מכתב סודי לרה"מ ובמשפחה לא מוכנים לפרט את תוכנו, אבל הערב פורסם מכתב אחר ששלחה נעמה לפעילים למענה בארץ ובו הודתה להם על התמיכה הרבה שהיא מקבלת.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"הסיפור שלי נגע בכל כך הרבה אנשים שמתפללים בשבילי ואומרים שאני כמו הבת שלהם, אחותם או חברה שלהם", כתבה נעמה בתשובה למכתבים ששלח לה יצחק שושן בשם הפעילים למענה. "תודה רבה שהקדשת את הזמן לכתוב לי ולשלוח לי את החיזוקים של כולם", כתבה וחתמה את המכתב: "תודה ששלחת לי תמונה של החוף של תל אביב, החוף הוא המקום האהוב עליי".

ההנחה הרווחת היא שהנשיא פוטין יחון אותה, אבל אפשרות נוספת עומדת על הפרק, כזאת שלא תביך את הנשיא הרוסי ושלא תעמיד במבוכה את מערכת המשפט שלו, שרק לאחרונה גזרה על נעמה שבע שנות מאסר וחצי בכלא. עם זאת, גורמים רשמיים בישראל חוזרים ומדגישים: "זה לא סגור עד שלא סגור, עד שלא רואים אותה כאן אי אפשר לברך על המוגמר, בסוף הכל מאוד עדין.

ולדימיר פוטין ובנימין נתניהו
יחון את נעמה? פוטין ונתניהו | צילום: רויטרס, חדשות

על פי החוק הישראלי, ניתן להעביר לישראל אזרח ישראלי שהוא אסיר במדינה אחרת כדי שיישא כאן את מאסרו, וזאת בהנחה ששתי המדינות מסכימות והאסיר מסכים. כלומר, עם אישור של פוטין, אבל בלי חנינה פומבית. זאת רק אחת האפשרויות, יש עוד אפשרויות שלבטח נידונות, אבל את זה מאפשר החוק. בית הנשיא לא מכירים אופציה כזאת ובמשרד רה"מ לא מוכנים להתייחס לאפשרות הזאת.

בתוך כך, בימים האחרונים העבירה נעמה יששכר מכתב אישי לראש הממשלה ולרעייתו. את המכתב העבירה לנתניהו קונסולית ישראלית ברוסיה. נעמה ביקשה שהמכתב יהיה לעיניהם של הזוג נתניהו בלבד, ולכן לא בלשכת ראש הממשלה ולא במשפחתה של נעמה מוכנים לספר בדיוק מה נכתב שם.

אתמול בערב, במהלך פגישתם, נתניהו אמר ליפה יששכר שהמכתב הזה ריגש אותו מאוד, והשניים סיכמו ביניהם שלא יפרטו מה נכתב שם על מנת לשמור על כבודה, פרטיותה ובקשתה של נעמה.

בנמל התעופה בן גוריון כבר ניתן היה להבחין אתמול בבוקר ברכב והמשוריין של פוטין שינחת בישראל בחמישי לביקור קצר, שיסתיים עוד באותו יום. הציפיות כבר ניטעו - וכך גם הכיתוב על בניין עיריית תל אביב עם הפנייה לפוטין: "בבקשה, החזר את נעמה הביתה".

בהכנת הידיעה השתתף אור רביד.