נשיא אירן חסן רוחאני איים היום (רביעי) בבוטות על ארה"ב והאיחוד האירופי על רקע הודעתן של מדינות אירופה כי הן עלולות להטיל סנקציות חדשות על אירן. "היום חיילים אמריקנים נמצאים בסכנה, מחר חיילים אירופיים יכולים להיות בסכנה", הזהיר רוחאני בישיבת קבינט בטהרן. "אנחנו רוצים שיעזבו את האזור ללא מלחמה, בחכמה. המהלך יהיה לטובתכם.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

רוחאני הטיל את האחריות למתיחות באזור בשבוע האחרון על "הפשעים האמריקנים". עוד האשים כי האיחוד האירופי לא עמד בהתחייבויותיו במסגרת הסכם הגרעין מ-2015. "האיחוד האירופי לא פעל כבלוק נפרד מארה"ב", התלונן נשיא אירן. "עליהם להתנצל בפנינו על כך שהפרו את ההבטחות שלהם". בהמשך דבריו הסביר כי הצעדים שנקטו האירנים בחודשים האחרונים לנסיגה מהסכם הגרעין – בעקבות פרישתה של ארה"ב ממנו – אינם הפיכים.

טראמפ ורוחאני (ארכיון)
"כל הבטחה שלו הוא מפר". רוחאני וטראמפ | צילום: רויטרס, AP, חדשות

בתגובה להצעתו של ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון כי נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ונשיא אירן יגיעו להסכמה חדשה, אמר רוחאני כי הוא מניח שהסכם כזה לא יחזיק מעמד זמן רב: "אני לא מבין מה מר ג'ונסון חושב לעצמו? הוא אומר שצריך להניח בצד את תכנית הגרעין ולהקשיב לתכנית של טראמפ, אבל מה עשה טראמפ מלבד להפר הבטחות ולרמוס את החוק הבינלאומי?".

"אמריקה היא זו שאחראית לרצח מאות חולים באירן כשהיא מונעת תרופות וטיפול לחולים. היא זו שאחראית לסבל של מיליונים תחת סנקציות כלכליות. היא זו שאחראית לרצח ילדנו במלחמה עם עיראק", האשים רוחאני.

אתמול פורסם כי בצל המחאה האזרחית נגד השלטונות באירן, שרי החוץ של האיחוד האירופי קיבלו החלטה לבחון את ההפרות שביצעה אירן במסגרת הסכם הגרעין. ההכרעה שתתקבל על ידיהם עשויה להפוך לאמצעי לחץ נוסף ואף להוביל להחזרת הסנקציות שהטילה בעבר מועצת הביטחון על אירן. ההחלטה בפועל תכריח את אירן להגיע ל"מנגנון פתרון סכסוכים" שעלול להגביר את הסנקציות נגדה.