"כבר הגענו למצב מזעזע, בואו ועזרו לנו": ניו יורק, עיר ומדינה שמהווה סמל להצלחה הכלכלית והתרבותית של ארצות הברית, ממשיכה להיות מוקד התפרצות מדאיג. המצב המסוכן מוביל לבהלה למזון, מאמצים נואשים להקלה על מערכת הבריאות וגם לקריאה חריגה של המושל: "עזרו לנו עכשיו, אנחנו זקוקים להקלה".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

מספר המתים מנגיף הקורונה טיפס אמש (שני) ל-1,218 - זינוק של כמעט 300 מקרים בתוך יממה. מניין הנפטרים במדינת ניו יורק הוא יותר מחצי מכלל מקרי המוות ברחבי ארצות הברית. יותר מ-6,000 ניו יורקרים נדבקו במהלך יום אחד. עד כה אובחנו במדינת ניו יורק 66,487 חולים, יותר משליש מכל המקרים שאובחנו עד כה ברחבי ארה"ב.

פינוי גופות מתים מקורונה בניו יורק
התיעוד שחשף את חומרת המצב בניו יורק | צילום: רויטרס

באחד המראות הקשים, שממחיש חלק מחומרת המצב, תועדו עובדים בבית חולים בברוקלין מעמיסים נפטרים לתוך משאית. שקיות גופות הועמסו למשאית לעיני העוברים והשבים. צבא ארה"ב הודיע כי ישלח צוות לטיפול בנפטרים למדינת ניו יורק, בניסיון לסייע בטיפול ורישום מקרי המוות הרבים.  

ניו יורק בצל הקורונה
"ניו יורק זקוקה לעזרה יותר מאי פעם" | צילום: רויטרס

קריסטל הורצ'וק, אחות מניו ג'רזי, דיברה על החששות לשלומם של צוותי הרפואה. "אנחנו לא יכולים לטפל בכם, החולים, אם לא נטפל בנו. רובנו השלמנו עם העובדה שנחטוף את הנגיף – כולנו נחשפים לזה בשלב כזה או אחר. אנחנו רוצים לשרוד". במקרים נוספים תועדו שוטרים ללא מסכות וכפפות ברחובות העיר, ועוררו חשש לבריאותם: עשרות שוטרים סיפרו לסוכנות הידיעות "רויטרס" כי הם נאלצים לבצע מעצרים ולהיענות לקריאות ללא כל ציוד מגן.

"זקוקים לעזרה, יותר מאי פעם"

הנשיא האמריקני דונלד טראמפ אמר כי מיליון אמריקנים כבר עברו בדיקות קורונה, בצל ההערכות שבין מאה אלף למאתיים אלף איש ימותו כתוצאה מהנגיף ברחבי ארצות הברית: לפי התחזיות, מקרי מוות רבים צפויים בניו יורק.

ניו יורק
"אנחנו במצב מלחמה" | צילום: AP

ד"ר דבורה בירקס, מתאמת המאבק בקורונה מטעם הבית הלבן, השמיעה אזהרה קודרת: "בתרחיש חיובי וכמעט מושלם נגיע לטווח של בין מאה אלף למאתיים אלף מקרי מוות". ד"ר אנתוני פאוצ'י, ראש המכון הלאומי למחלות זיהומיות ואלרגיות, אמר כי הוא צופה התפרצות בסתיו.

המושל אמר: "אין לנו עדיין תחזיות למקרי המוות שיהיו במדינה, אנחנו חוקרים מודלים רבים כדי להיערך לשיא ההתפרצות – הקרב הבא שלנו". כשנשאל על הערכות הבית הלבן, השיב: "כל מספר שלא יהיה – מדובר בנתון מזעזע וגבוה מדי. גם הנתון הנוכחי מזעזע, אלו חיי אדם ועלינו לעשות הכול כדי להציל עוד חיים. אנחנו זקוקים לעזרה, היום יותר מאי פעם".

מרכז לבדיקת קורונה בניו יורק
ניו יורק, מוקד התפרצות: עשרות אלפים נדבקו | צילום: רויטרס

המושל קואומו אמר כי עובדי מערכת הבריאות של ניו יורק זקוקים לכל עזרה שיוכלו לקבל מרחבי המדינה ו"יחזירו את הטובה" שהמצב יחזור לקדמותו. "בואו לעזור לנו עכשיו", אמר לצוותי רפואה ממדינות שכנות. עוד התייחס למשבר מכונות ההנשמה: "יש אנשים שמונשמים כבר זמן רב. ככל שאתה מונשם זמן רב יותר, הסיכוי שתיגמל מהמכונה נמוך יותר".

המושל קרא להגביר את הגבלות הבידוד החברתי ולסגור גני שעשועים. עוד טען המושל כי ניו יורק היא לא רק מוקד ההתפרצות, אלא גם סימן אזהרה ליתר המדינה שעלולה לספוג קריסה רפואית דומה.

קואומו, שהתעמת עם טראמפ בעיקר סביב ציוד המגן ומערכות ההנשמה, הבהיר הלילה: "אני לא עוסק בפוליטיקה עם הנשיא. המטרה היחידה שלי היא שותפות איתו בנושא הזה. הנשיא הגדיר זאת כעת מלחמה ואני מסכים, בואו ננהג כך". עוד אמר: "במצב הזה אין מדינות אדומות וכחולות (רפובליקנים ודמוקרטים) ואין מתים 'כחולים' ו'אדומים': הנגיף לא מפלה, והנפגעים הם באדום ולבן וכחול כמו הדגל".

ניו יורק קיבלה סיוע מהצבא - והמונים התקבצו בניגוד להנחיות

העיר ידעה רגעי נחת מעטים אתמול כאשר ספינת הצי "Comfort" עגנה בחוף, עם כאלף מיטות אשפוז לחולים. המונים נאספו כדי לראות את ספינת הרפואה של הצי, תוך הפרה מוחלטת של ההנחיות, והריעו להגעת הסיוע מהצבא למערכת הבריאות הנאנקת. 

התקהלות בניו יורק עם הגעת הסיוע הצבאי
ההתקהלות בניו יורק עם הגעת הסיוע | צילום: רויטרס

בספינה יטופלו מאושפזים מרחבי העיר שלא נדבקו בקורונה, ובהם גם אנשים שזקוקים לניתוח או טיפול דחוף, וזאת על מנת להקל על בתי החולים ולאפשר להם להקצות משאבים לטובת הנדבקים. "זו אווירה של מלחמה ואנחנו צריכים להתאחד", אמר ראש העיר, ביל דה בלאסיו, בטקס קבלת הפנים.

הגעת ספינת הרפואה של הצי לניו יורק
הגעת ספינת הרפואה של הצי לניו יורק

גם חלק ממרכז הטניס הלאומי על שם בילי ג'ין קינג בניו יורק, שרגיל לארח את אליפות ארה"ב הפתוחה, הוסב לבית חולים זמני. במקום מוצבות 350 מיטות. במקביל נמשכת הקמת בית חולים שדה בסנטרל פארק, ובו עשרות מיטות.

בית חולים שדה בסנטרל פארק בניו יורק
בית חולים שדה בסנטרל פארק בניו יורק | צילום: רויטרס

מגדל האמפייר סטייט "התחפש" במהלך הלילה לסירנה ענקית, כאות כבוד לעובדי מערכת החירום שנאבקים בהתפרצות הנגיף. צמרת הבניין הבהבה בצבעי אדום ולבן, בעוד הקומות העליונות הקרינו אורות אדומים בניסיון לדמות דופק. המצב המחריף בארצות הברית יצר בהלה גדולה למזון, שהובילה לתיעודי תורים ארוכים מאוד של מכוניות הממתינות לחלוקת מזון בפנסילבניה. 

הקורונה בקהילות היהודיות מביאה גם לעליה באנטישמיות: גבר מניו ג׳רזי נעצר אחרי שאיים לפגוע בחרדים בגלל הפצת המחלה. הגבר, אנתוני לודספוטו בן ה-43, הואשם בסוף השבוע ב"איומי טרור" שנשלחו למושל פיל מרפי ולאנשים נוספים. לפי הדיווחים במדינה, לודספוטו שלח איומים בפייסבוק והצהיר על כוונה לפגוע ביהודים דתיים: הוא תכנן לפגוע בחברי קהילת לייקווד, ש-198 מחבריה חלו, עם אלת בייסבול.

ניו יורק נטושה במשבר הקורונה
מראות נטושים ברחבי העיר | צילום: reuters