בפעם  השלישית בהיסטוריה נשיא אמריקני עומד למשפט הדחה. משפט כזה עשוי בתיאוריה, להוביל להדחתו של הנשיא מתפקידו, אבל למרות שהשימוע הראשון ייערך כבר הערב במסגרת המשפט, זאת אחרי אישור של בית הנבחרים – הדחה תהיה הפתעה. למרות זאת, העובדה שמתנהל משפט כזה בוושינגטון היא אירוע יוצא דופן בפני עצמו.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הליך ההדחה שמתנהל בימים אלה בוושינגטון נועד במקור על מנת לאפשר למערכת להדיח בכירים בממשל – שופטים, חברי קבינט וגם את הנשיא במידה ואלו ביצעו פשעים בתקופת כהונתם. החוקה פתוחה לפרשנות בנוגע לטבע הפשעים שבגללם ניתן להדיח בכיר מכהן: "בגידה, שוחד, ביצוע פשעים גדולים אחרים או ביצוע עוולות".

אחרי שבית הנבחרים האמריקני הצביע בעד קיום הליך ההדחה -  מתנהל נגדו משפט בסנאט – הבית העליון של הקונגרס. חברי הבית יחליטו אם האדם שעומד להדחה – במקרה הזה הנשיא טראמפ, אשם או לא, אבל זהו משפט פוליטי – לא פלילי.

הנשיא טראמפ מואשם בשני סעיפים. על פי הראשון הוא מואשם שביקש עזרה מממשלת אוקראינה כדי להגביר את סיכוייו להיבחר מחדש בנובמבר הקרוב. על פי החשד שעלה באמצעות עדויות שונות, הנשיא מנע העברת סיוע כספי לאוקראינה כקלף מיקוח נגד המדינה, וביקש בתמורה לכספים שאוקראינה תפתח בחקירה פומבית נגד ג'ו ביידן, בנו של המועמד הדמוקרטי המוביל לקראת הבחירות בנובמבר.

על פי הסעיף השני, טראמפ שיבש הליכי חקירה כשהבית הלבן סירב לאפשר לצוותו של טראמפ להעיד בשימוע לקראת המשפט. הנשיא טראמפ מכחיש את העוולות המיוחסות לו וצוות ההגנה שלו  טוען שמדובר בהאשמות "רופפות ומסוכנות שמסלפות את החוקה". 

הדרך למשפט החלה כבר אוגוסט 2019 כשחושף שחיתויות האשים את הנשיא טראמפ בהתנהלות אסורה מול הממשל באוקראינה. באוקטובר עד דצמבר נערכה חקירה שכללה שימוע בבית הנבחרים שנשלט על ידי הדמוקרטים. בחודש שעבר הרוב הדמוקרטי הצביע  בעד הדחה ופתיחת המשפט בסנאט.

החוקה של ארה"ב מעט מעורפלת כשמדובר בפרטים הקטנים של ניהול משפט ההדחה נגד הנשיא –  ההליך שנפתח היום בסנאט. עם זאת, ישנם כמה כללים שמתבססים על משפט ההדחה של הנשיא אנדרו ג'ונסון בשנת 186., נשיא נוסף שעמד בפני משפט הדחה כזה היה ביל קלינטון בשנת 1999. בשני המקרים, שני הנשיאים הצליחו להישאר בתפקיד שלהם.

בפועל, שני אנשים יחליטו כיצד יתנהל המשפט: מיטש מקונל - מנהיג הסנאט הרפובליקני, ומקבילו הדמוקרטי - צ'אק שומר. מקונל מעוניין במשפט מהיר וזיכוי ולכן הוא מתכוון לתת לכל צד יומיים לנאומים והכרזות הפתיחה. הוא גם רוצה להעלות להצבעה את השאלה האם לאפשר להציג ראיות נגד טראמפ. מנגד, הסנאטור שומר טוען שעמיתו הרפובליקני מנסה למנוע שקיפות ורוצה להסתיר מהעם האמריקני הוכחות לביצוע מה שמוגדר כעוולות של טראמפ.

במהלך המשפט ישמעו הסנאטורים תובעים מבית הנבחרים, עורכי דין מהבית הלבן וגם עדים שיזומנו משני הצדדים. לאחר מכן, יינתן יום שלם כדי להתלבט לפני שיצביעו האם להרשיע את טראמפ.

כדי להרשיע ולהדיח את הנשיא צריך רוב של שני שלישים -  67 קולות בסנאט, אך מכיוון שיש רק 47 דמוקרטים לעומת 53 רפובליקנים בסנאט, הנשיא צפוי לשרוד את המשפט הזה. במקרה שיקבע כי הנשיא אשם, הוא יורחק מתפקידו וסגן הנשיא מייק פנס יושבע כנשיא.

כלי התקשורת בארצות הברית מדגישים שרוב פשוט של 51 סנאטורים יוכל להצביע גם על סיום המשפט - אם ירצו בכך. כל הסנאטורים נשבעו והבטיחו "צדק חסר פניות" במהלך המשפט, אבל מקונל עצמו הודה בחודש שעבר בנאום בסנאט שהוא "לא חסר פניות" וטען שהוא והמפלגה שלו עובדים יד ביד עם הבית הלבן: "כל מה שאני עושה במהלך זה, אני מתאם עם הבית הלבן".