אחד הקווים המאפיינים את נשיאותו של דונלד טראמפ, למן הרגע שבו הושבע בגבעת הקפיטול, היה - כל דבר שאובמה יכול לעשות, אני יכול לעשות טוב יותר. נקודה אחת שנותרה פתוחה ברשימת ההשוואות והדריסות של מורשת אובמה היא פרס הנובל לשלום, אותו קיבל הנשיא הקודם חודשים ספורים לאחר שהושבע, לפני שהספיק לעשות דבר שיצדיק את הפרס. כשהוא בשנה האחרונה לכהונתו, בעיצומו של קמפיין להיבחר מחדש, דונלד טראמפ אפילו לא מוזכר כמועמד.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

עוד במהלך קמפיין 2016 טבע טראמפ את המושג "עסקת המאה" ביחס למשא ומתן בין ישראל לרשות הפלסטינית. כאיל נדל"ן, היה משוכנע שיצליח היכן שכל קודמיו נכשלו. אבל טראמפ לא שם את כל ביצי הנובל שלו בסל אחד. זה לקח זמן אבל בסופו של דבר הבין שמה"רומן" האישי שטיפח עם קים ג‘ונג און לא ייחתם הסכם שלום היסטורי. גם אירן לא מתחננת בפניו להסכם חדש, טוב יותר מזה שהביא ברק אובמה שנוא נפשו. ונצואלה ממשיכה להיאנק תחת שלטונו המושחת של ניקולס מדורו. מה נשאר? "עסקת המאה" למזרח התיכון.

זה זמן שצוות השלום של דונלד טראמפ מגבש את עיקרי העסקה. הנשיא כנראה מאמין שזו ביצת הזהב שתניב את הנובל המיוחל. אחרי שידידו ביבי הקדים את הבחירות לאפריל בשנה שעברה הוא נאלץ להמתין עם פרסומה ויישומה. בינתיים, הניח את מלוא כובד משקלו למען ניצחונו של נתניהו, לא חסך מחוות למען ידידו הטוב וכשנתניהו לא הצליח להרכיב ממשלה, התאמץ טראמפ להסתיר עד כמה התאכזב. לא מההפסד של נתניהו - אלא מכך שיאלץ להמתין עוד עם יישום "העסקה". לקראת בחירות ספטמבר הפנה טראמפ המאוכזב כתף קרה לנתניהו.

עכשיו התעשת הנשיא והחליט לרתום את שני המתמודדים העיקריים אל התוכנית. לא על ירושלים בירת ישראל חולם טראמפ  ולא על רמאללה הפלשתינית. טראמפ נושא עיניים לאוסלו בירת נורבגיה. זו של פרס נובל, לא זו של ההסכם. "עסקת המאה" היא התוכנית האחרונה להגיע לשם.