"הבירה הפלסטינית באבו דיס, החוק הישראלי יוחל על כל ההתנחלויות": בתדרוך לעיתונאים הערב (שלישי), זמן קצר לאחר הצגת תוכנית השלום של טראמפ בבית הלבן, הבהיר נתניהו שבמסגרת התוכנית, ישראל מקבלת מיד הכרה אמריקנית להחלת החוק הישראלי על בקעת הירדן, צפון ים המלח ועל כל ההתנחלויות, והגדיר את ההכרה הזו כ "הכל כלול". 

המסמך המלא - תוכנית השלום של טראמפ

על פי התוכנית, ישראל מתייחסת באופן שווה לכל ההתנחלויות - "דין איתמר כדין תל אביב", וההצעה להחלת החוק הישראלי בשטחים תועלה להצבעה כבר ביום ראשון הקרוב בישיבת הממשלה. 

עוד הוסיף נתניהו כי במסגרת התוכנית, ישראל מקבלת הכרה אמריקנית לשטחים נוספים בגדה, כולל עתודות שטח לפיתוח התנחלויות וכי צה"ל ימשיך לשלוט בכל השטח, כולל צירי גישה ושאף אחד לא ייעקר מביתו. "ההכרה האמריקנית מונעת סנקציות בינלאומיות נגד ישראל במידה של סיפוח", הבהיר ראש הממשלה. 

תוככנית, שלום, מפה, טראמפ
מפת תוכנית השלום של טראמפ

נתניהו פירט כי החלת החוק הישראלי תיעשה בשתי פעימות: "קודם אביא לאישור הממשלה בישיבה הקרובה החלטה להחיל את החוק הישראלי על בקעת הירדן ועל כל ההתנחלויות. לאחר עבודת מטה בישראל ובתיאום עם ארה"ב, תובא לממשלה החלת החוק הישראלי על שטחים נוספים. זה ייקח קצת זמן. נבטל את הממשל הצבאי מעל חצי מיליון ישראלים בהתנחלויות בעקבות החלטת הממשלה". 

ההתנחלות איתמר. תסופח?
החוק הישראלי יוחל על כל ההתנחלויות? | צילום: FLASH90, חדשות

"אחרי החלת החוק הישראלי, יוסרו כל ההגבלות על הבנייה ועל סוגיות נוספות שבעבר היו צריכים אישור אמריקני. רוב המאחזים הבלתי חוקיים הם באזורים שיישארו בידי ישראל. ישראל תמשיך לעד לשלוט ביטחונית בכל שטחי הגדה. לפלסטינים לא יהיה שדה תעופה, הם יקבלו רציף עבורם בנמלי אשדוד וחיפה. השליטה על כל מעברי הגבול תמשיך להיות בידי ישראל". 

אבו דיס
הבירה הפלסטינית תהיה באבו דיס? | צילום: רויטרס

מדיווחים ברשתות זרות עולה שנתניהו אמר בתדרוך לעיתונאים כי בסוף התהליך, ישראל תציע לפלסטינים להקים "ישות ריבונית מוגבלת" ושהבירה הפלסטינית המוצעת תהיה באבו דיס שבמזרח ירושלים. לדברי נתניהו, ארה"ב מכירה בירושלים כבירה הבלתי-מחולקת של ישראל - כשהכוונה היא לשטח שבתוך הגדר. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות