"התוכנית נשענת על היסטוריה עתיקת יומין של ארץ הקודש החשובה הזו, ועל המציאות, על העובדות בשטח, ויש בה ניסיון לשרטט כמה וכמה מוצאים אפשריים שעשויים לסלול דרך להקמת מדינה עבור הפלסטינים, לספק ביטחון לישראלים ולכונן שלום ושגשוג עבור כל תושבי האזור" – כך אמר מזכיר המדינה האמריקני ליונית לוי בריאיון ששודר הערב (רביעי) במהדורה המרכזית.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

תוכנית השלום של טראמפ התפרסמה למרות ההתנגדות של הצד הפלסטיני. פומפאו אמר כי התוכנית היא למעשה " הצעה שיש לפלסטינים ארבע שנים להיענות לה. למעשה, היא נשענת על רעיונות בסיסיים. היא חייבת להבטיח את ביטחונה של ישראל. במקרה של זכות השיבה (לפלסטינים), הרי שמדובר בעניין שפשוט אינו מעשי".

על הביקורת בעולם לפיה החזון היחיד לפתרון הסכסוך הוא פתרון שתי המדינות אמר: "הנשיא טראמפ הניח היום חזון שמתווה את המשך הדרך. לפי החזון הזה, אם הפלסטינים מעוניינים לקבל 50 מיליארד דולר, מיליון מקומות עבודה נוספים, עליהם להיכנס למשא ומתן הנשען על חזון זה. אם ישנה הצעה נגדית, אם לפלסטינים יש רעיון אחר שלפיו יש להתקדם, הם חייבים להציג אותו, מרגע שהנתיב הזה הונח בפניהם".

"התוכנית משרטטת קווי מתאר של הבנות, על הצדדים לחבור ולהביא זאת לכדי מימוש"

"ההצעה מעניקה לפלסטינים מדינה בתנאי שיישמו כמה תנאים די פשוטים, כמו הפסקת הטרור, הכרה בישראל כמדינה יהודית. אלו תנאים פשוטים עבור שלום ושגשוג באזור", הוסיף פומפאו.

דונלד,טראמפ,בנימין,נתניהו,תוכנית,שלום
נשיא טראמפ ורה"מ נתניהו מציגים את התוכנית בבית הלבן | צילום: רויטרס

על כך שהתוכנית מאפשרת שגבולות ישראל ישורטטו מחדש, כך שיישובי המשולש יהפכו לחלק ממדינת פלסטין, והאפשרות שערביי ישראל ידחו את ההצעה על הסף אמר: "הצדדים יכולים לקבל החלטה. אנחנו הנחנו על השולחן חזון, עקרונות למשא ומתן, והישראלים והפלסטינים עשויים להגיע להסדר שונה במעט ממה שהנחנו היום. איננו רק צופים שזה יקרה, לדעתנו, מתבקש שהם יקיימו את השיח הזה. על כך מדבר החזון. הוא משרטט קווי מתאר של הבנות, ומכאן, שני הצדדים, הישראלים והפלסטינים, יצטרכו לחבור כדי להביא זאת לכדי מימוש. אין לי ספק שבתהליך הזה דברים עשויים להתפתח בצורה מעט שונה מכפי שהצגנו".

כנשאל אם ממשל טראמפ מוכן לקבל את העובדה שממשלת נתניהו תאשר כבר בראשון הקרוב הצעת חוק לסיפוח התנחלויות בגדה המערבית אמר כי " הישראלים יקבלו החלטות העולות בקנה אחד עם החוק הישראלי. כך הם נהגו בשנים האחרונות, וכך נמשיך לפעול גם היום. אנו נמתין לראות כיצד הישראלים יתנהלו בנושא. כבר חזינו בכך בעבר. חזינו כבר במקרים שבהם ישראל הציעה להכריז על התנחלויות מסוימות כבלתי חוקיות. הישראלים ימצאו את דרך שלהם להתקדם בעניין".

הפגנות, עזה, תוכנית, שלום, טראמפ, רצועה
הפגנה בעזה לאחר חשיפת תוכנית השלום של טראמפ | צילום: רויטרס

מזכיר המדינה האמריקני אמר כי מבחינת ממשל טראמפ – גם אם ראש הממשלה הבא יהיה יו"ר כחול לבן בני גנץ, לא תהיה לכך השפעה על יישום התוכנית. "אני נכחתי שם (בבית הלבן) כשהגנרל גנץ הגיע לפגישה עם הנשיא טראמפ. הנשיא טראמפ שוחח עמו על התכנית, והגנרל גנץ התלהב ממנה, הביע תמיכה בתכנית, ואני משוכנע שזוהי מערכת היחסים בין ארה"ב לישראל, ואני משוכנע שהחזון שהצגנו יימשך, בלי שום קשר לתוצאות הבחירות (בישראל) ב-2 במרץ השנה".