בדרך לעימות פומבי ראשון עם ממשל ביידן? דובר משרד החוץ האמריקני נד פרייס אמר אמש (שישי) כי ארה"ב תבקש מישראל הבהרות בעניין ההכרזה על שישה ארגונים פלסטינים כארגוני טרור. לדבריו, ישראל לא נתנה לארה"ב התרעה מוקדמת על הצעד שגרר ביקורת מצד האו"ם וארגוני זכויות אדם. "נבקש מממשלת ישראל הבהרות לגבי הבסיס להכרזה על שישה ארגונים אזרחיים פלסטינים כארגוני טרור", אמר פרייס בתדרוך לעיתונאים, "אנחנו חושבים שכבוד לזכויות אדם זה עיקרון חשוב". 

דבריו של פרייס מגיעים בעקבות הודעתו של שר הביטחון בני גנץ מוקדם יותר אתמול, שהכריז על שישה ארגונים של "החזית העממית לשחרור פלסטין" ביהודה ושומרון כארגוני טרור. זאת, בתום פעילות משותפת של השב"כ והמטה הלאומי ללוחמה כלכלית בטרור (מט"ל), אשר אושרה בידי הגורמים המשפטיים.

שר הביטחון בני גנץ מציג את רפורמת "נפש אחת" (צילום: טל עוז, משרד הביטחון)
"ארגונים שמספקים את חומרי הבעירה לטרור". גנץ | צילום: טל עוז, משרד הביטחון

לפי הודעת משרד הביטחון, "ארגונים אלה הינם חלק מרשת של ארגונים הפועלים בכיסוי בזירה הבין-לאומית מטעם החזית העממית, על מנת לתמוך בפעילותו ולקדם את מטרותיו. שמות הארגונים: ועדת הנשים, המוסד המשפטי 'אלצ'מיר', מוסד המחקר 'ביסאן', ארגון 'אלחק', התנועה העולמית להגנה על ילדים - סניף פלסטין (DCI-P) וועדת הפעילות החקלאית (UAWC)".

"ארגונים אלו פעלו בכסות של 'ארגוני חברה אזרחית', אולם הם משתייכים הלכה למעשה ומהווים זרוע של הנהגת הארגון, שמטרתה השמדת ישראל תוך נקיטת פעולות טרור", מסרו במשרד הביטחון. "הארגונים שהוכרזו נשלטים על ידי בכירי החזית העממית לשחרור פלסטין ומעסיקים פעילי חזית עממית רבים בתפקידי שטח וניהול, לרבות פעילים אשר היו מעורבים בפעילות טרור".

הפלגים, החזית העממית (צילום: חדשות 2)
תומכי החזית העממית ברשות הפלסטינית | צילום: חדשות 2

משרד הביטחון הוסיף כי "גופים אלו משמשים כיסוי לקידום פעילות ארגון החזית העממית ולמימונו. בהתאם להנחיות מפקדת הארגון, שיוכם לארגון מוסתר מסיבות ביטחוניות הנוגעות לחשש מפני נקיטת צעדי אכיפה בידי גופי ביטחון בארץ ובעולם".

עוד נמסר כי "בהיבטי המימון, ארגונים אלה, הנשלטים בידי החזית העממית, משמשים מקור מרכזי עבור מימון פעילות הארגון בכללותו ונוטלים תפקיד חשוב בבניין הכוח והתעצמות ארגון הטרור. הארגונים שהוכרזו קיבלו סכומי כסף גדולים ממדינות אירופה וארגונים בין-לאומיים, תוך שימוש במגוון דרכי זיוף ומרמה. כספים אלו שימשו את החזית העממית לתשלומים למשפחות אסירים ביטחוניים ו'שהידים', משכורות לפעילים, גיוס פעילים, קידום פעילות טרור והתעצמות, קידום פעילות החזית העממית בירושלים והפצת מסרים ואידאולוגיה של הארגון".

שר הביטחון גנץ אמר כי "ארגוני הביטחון ימשיכו לפעול ולהעצים את הפגיעה בטרור ובתשתית הטרור בכל מקום, ובכל האמצעים. אני קורא למדינות העולם ולארגונים, לסייע במאבק הזה, ולהימנע מקשר עם חברות וארגונים שמספקים את חומרי הבעירה לטרור".