מתי הישראלים ב"ספינת הקורונה" ישוחררו? גורם בכיר במשרד הבריאות אמר היום (רביעי) כי 15 הישראלים שבבידוד על הספינה ביפן יצטרכו כנראה להיכנס לבידוד נוסף כשיגיעו לארץ. אם יהיה צורך, הם יוכנסו לבידוד כפוי על מנת שלא יפיצו את הנגיף הקטלני. שר הבריאות שוחח עם הישראלים הבוקר בשיחת וידאו, ושר החוץ כ"ץ הבטיח לעשות את כל המאמצים להחזירם. בהוראת השר, משרד החוץ ביקש מיפן להוריד את האזרחים הישראלים מהאונייה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

לדברי הגורם במשרד הבריאות, הישראלים שנמצאים בבידוד על הספינה ביפן ישוחררו מבידוד כנראה בעוד שבוע בדיוק, ב-19.2 - כך נמסר למשרד הבריאות מטעם הרשויות ביפן. בשל החשש מהדבקה נוספת מהשלב שבו ישוחררו, הם ככל הנראה ייאלצו להיכנס לבידוד נוסף לאחר שיגיעו לארץ - ככל הנראה במרכז רפואי.

גורם בכיר במשרד הבריאות סיפר כי הישראלים נמצאים בקשר עם הישראלים על הספינה. להערכתו, הם לא יתנגדו לבידוד נוסף בארץ, אבל אם חלילה יתנגדו - אז הבידוד יהיה כפוי.

עוד טען גורם בכיר במשרד כי בכל בית חולים מכינים מחלקה או שתיים לטיפול בחולי קורונה, אם תהיה חלילה התפרצות גם בארץ. בנוסף לכך, במשרד הבריאות מכינים לקליטת חולי קורונה גם בבתי החולים הגריאטריים "המלבן" בראשון לציון ושמואל הרופא בבאר יעקב, ובנוסף לכך בעוד מספר מתקנים רפואיים באזור השרון, טבריה נהריה ועוד.

במשרד החוץ ציינו כי הם עומדים בקשר יומיומי עם הרשויות ביפן בנושא ודואגים להבטיח שהאזרחים הישראלים מקבלים מענה לצרכיהם, לרבות אספקת תרופות ואוכל כשר. כמו כן הועברו חבילות של אספקה מהארץ, ובמשרד החוץ בוחנים כיצד לסייע לאזרחים לשוב ארצה עם סיום תקופת הבידוד, לרבות הסדרת מכתב מהרשויות ביפן שמאשר את תום הבידוד ויאפשר לאזרחים לטוס חזרה לארץ.

המסר של ליצמן לישראלים בספינה

שר הבריאות יעקב ליצמן קיים הבוקר שיחת וידאו עם הישראלים השוהים בבידוד בספינת הקורונה. ליצמן הבטיח שבמקרה והם יידבקו, משרד הבריאות נערך לכך שיהיה אפשר לטפל בהם בארץ. במקביל, בריאיון שהעניק שר החוץ ישראל כ"ץ לכאן רשת ב' אמר: "נעשה כל מאמץ להשיב ארצה את הישראלים שנמצאים על ספינת הקורונה, תוך הקפדה על התנאים הנדרשים כדי להגן על הציבור".

בסיום הערכת המצב היומית שמקיים משרד הבריאות מדי יום בנוגע לנגיף הקורונה, קיימו היום ליצמן ומנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב שיחות וידאו עם הישראלים שנמצאים על הספינה המבודדת.

במהלך השיחה תמך ליצמן בישראלים ואף מסר להם את מספר הטלפון של עוזרו בלשכה כדי שיוכלו ליצור עמו קשר בעת הצורך. בר סימן טוב הוסיף בשיחה כי על הישראלים להישמע להוראות אנשי המקצוע ולהקפיד על היגיינה כדי למנוע הידבקות אפשרית.

השר ישראל כ
"נעשה כל מאמץ": השר כ"ץ | צילום: חדשות 12

במקביל, בלשכתו של שר החוץ כ"ץ אישרו כי מחר יתקיים דיון מיוחד במשרד בעניין הספינה שעלתה לכותרות. עוד מסרו במשרד החוץ כי יעשו את כל המאמצים הנדרשים על מנת להחזיר את אותם ישראלים ששוהים בהסגר מוחלט על הספינה כבר שבוע ימים.

רפי דהן, קרוב משפחתם של הישראלים שנמצאים על הספינה, הביע את מורת רוחו מהמצב: "לא ברור למה היה צריך לחכות כל כך הרבה זמן לדיונים האלה. לחכות עד מחר זה הרבה זמן עבורנו כשמשפחותינו נמצאות בסכנה. אסור לחכות אפילו דקה".