אסטרונומים הצליחו לגלות אות רדיו מסתורי המגיע מהחלל וחוזר על עצמו באופן סדיר בפעם השנייה בהיסטוריה עד כה. הגילוי המדעי הופך למעניין עוד יותר בעקבות הודעת החוקרים כי הצליחו להתחקות אחר מקור האות – והוא מגיע מגלקסיה קרובה שדומה מאוד לגלקסיה שלנו.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

גלי רדיו נקלטים במכשירי האסטרונומים למשך מילי-שניות ומשקפות אותות רדיו שנמצאים בחלל החיצון. אות רדיו בודד מופיע לרוב פעם אחת ולא חוזר על עצמו. אותות רדיו מהירים שחוזרים על עצמם הם נדירים, וגורמים לשחרור גלי אנרגיה מספר פעמים.

גלי רדיו בודדים שהגיעו מהחלל הופיעו כמה פעמים בשנים האחרונות והתגלו על ידי אסטרונומים ברחבי העולם. אותם חוקרים הצליחו להתחקות אחר מקורם בגלקסיות רחוקות, אך התקשו להבין מה יצר אותם. אות הרדיו החוזר שהתגלה הגיע ממקור שונה מזה של קודמו – שהתגלה לראשונה בשנת 2019. גילוי זה מגדיל את השאלות לגבי היווצרותם של גלים נדירים מסוג זה.

גל הרדיו נקלט על ידי 8 טלסקופים משוכללים, שמצביעים כי מקורו הוא מגלקסיה הנמצאת כחצי מיליארד שנות אור מכדור הארץ. בעוד זה נשמע רחוק במיוחד, הגלקסיה נחשבת קרובה פי 7 מכל  מקור של גל רדיו חוזר שנקלט אי פעם ופי 10 מכל מקור של גל רדיו בודד.

"הגל הזה מגיע ממקום הקרוב ביותר שגילינו אי פעם, קיימות הערכות כי הוא מגיע מעצם כלשהו מחוץ לגלקסיה שלנו", אמר אחד החוקרים שאחראיים לגילוי. "התצפית שביצענו מצביעה על כך שמדובר בגלקסיה שכנה – שמאפשר לנו להכניס לפעילות מספר טלסקופים נוספים".

אות הרדיו החוזר הראשון שנקלט על ידי האסטרונומים שויך על ידי החוקרים לגלקסיה ננסית שכוללת בעיקר כוכבי שביט ומתכות.