הסנאטורים האמריקנים הצביעו אמש (רביעי) נגד הדחת הנשיא טראמפ מתפקידו, כ-4 חודשים אחרי שהדמוקרטים פתחו בהליך. בנוגע לסעיף הראשון שעניינו שימוש לרעה בכוח של הנשיא, הסנאט הצביע - טראמפ לא אשם. בסעיף זה 52 סנאטורים הצביעו נגד ההצעה ו-48 הצביעו בעדה. בסעיף השני שעמד נגד טראמפ, שיבוש מהלך הקונגרס, הפעם 53 סנאטורים הצביעו נגד, ו-47 סנאטורים הצביעו בעד.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

לרפובליקנים יש רוב בסנאט של 53 סנאטורים מול 47 מקביליהם הדמוקרטים. בשביל שסעיפי ההדחה יאושרו, צריך שהסנאט יצביע ברוב מיוחד של שני שלישים מהמצביעים, תרחיש שמראש היה לא סביר בעיקר בשל הרוב שיש לרפובליקנים בסנאט.

 

 

 

טראמפ מיהר להגיב בציוץ בטוויטר, בו הודיע שמחר ייתן הצהרה פומבית בשעה 12:00 מהבית הלבן, בה ידון בניצחונה של ארצות הברית את הליך ההדחה. כמה דקות לאחר מכן צייץ הנשיא סרטון נוסף. מזכיר המדינה האמריקני הסתפק בציוץ תכליתי: "הנשיא דונאלד טראמפ".

ההצבעה בסנאט האמריקני, אמש (צילום: CNN)
ההצבעה בסנאט האמריקני, אמש | צילום: CNN

הבית הלבן פרסם הצהרה בה בירך את ההצבעה בסנאט והצהיר כי טראמפ אף מפשע, כפי שטענו לכל אורך הדרך: "ניסיון ההדחה המזויף שנרקם על ידי הדמוקרטים הסתיים במלוא הצדקה ובזיכויו של הנשיא טראמפ".

 

את הפער של קול אחד בין שתי ההצבעות, יצר הסנטור הרפובליקני מיט רומני, שהצביע יחד עם הדמוקרטים בעד הסעיף הראשון של שימוש כוחו של הנשיא לרעה. הוא נימק את החלטתו בכך שהצביע לפי צו מצפונו ועל פי אמונתו: "אני מאמין שניסיון להשחית בחירות כדי לשמר שלטון הוא התקיפה החמורה ביותר שניתן לעשות לחוקה - מדובר בפשע גדול ובמעשה לא נכון", אמר. "אין לי ברירה תחת השבועה שנשבעתי אלא להביע את המסקנה הזאת".

 

בהתייחס לסעיף האישום הראשון, שימוש לרעה בכוחו של הנשיא, הצביעו בעד ההרשעה 48 סנאטורים לעומת 52 שהצביעו נגד. בסעיף השני, שעוסק בשיבוש עבודתו של הקונגרס, הצביעו בעד ההרשעה 47 סנאטורים - אל מול 53 שהצביעו נגד ההרשעה. על מנת להדיח את הנשיא, כאמור, נדרש רוב של 67 סנאטורים מתוך 100.