304 קורבנות, כ-15 אלף נדבקים בהם אלפים במצב קשה - ובית חולים אחד שהוקם בזמן שיא של 8 ימים:  בסין השלימו היום (ראשון) את הקמתו של בית חולים חדש בעיר ווהאן, מוקד התפרצות נגיף הקורונה, תוך שבוע ויום בלבד. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הרשויות בסין הבטיחו להקים בית חולים בזק, ואכן תוך שמונה ימים בלבד הושלמה בנייתו. בית החולים החדש כולל 1000 מיטות ו-1400 אנשי צוות ויספק מענה מיידי לחולים כבר ממחר. במקביל, כבר החלה בניית בית חולים נוסף בשטחי העיר שיכלול 1300 מיטות, והסינים מבטיחים שבנייתו תושלם תוך עשרה ימים.

אלא שלצד הבנייה המהירה המרשימה, ברשתות החברתיות הסין ישנם דיווחים על מחסור חמור בציוד עבור הצוותים הרפואיים, מחסור בציוד מיגון וביגוד מבודד, מה שגרם לצוותים רפואיים להתעטף בשקיות זבל כמגנים. לא מעט מדינות תורמות בימים אלה ציוד רפואי לסין, חלקן העבירו ציוד במטוסים שהגיעו לפנות את תושביהן.

60 מיליון סינים בעוצר 

במחוז חוביי, שבו אירעה ההתפרצות של נגיף הקורונה, לא פחות מ-60 מיליון בני אדם  נמצאים בסוג כזה או אחר של עוצר כבר עשרה ימים. בהוואן, עיר של 11 מיליון תושבים יש עוצר מוחלט - אין יוצא ואין בא. צבא ומשטרה ברחובות, אין תחבורה ציבורית, ואסור לנוע ברכים פרטים.

מעבר לעובדה שאפשר להשתגע כשנשארים כל כך הרבה זמן בבית, השאלה היא מה עושים כשאספקת האוכל נגמרת. סופרים ומרכולים הם העסקים היחידים שפתוחים, אבל הרשויות מתירות רק לבן משפחה אחד לצאת בכל יום שני מהבית כדי לרכוש מוצרים - ולשוב מיד הביתה. בחלק מהמקומות חופשת החג לרגל השנה הסינית החדשה התארכה לפחות בשבוע עד יום ראשון הבא, כאשר אנשים לא עובדים ולא מקבלים שכר. 

ובמדינה שבה המשטר יודע הכל על כל אזרח, מתרחשים גם מקרים קיצוניים ובלתי נתפסים. ברשתות החברתיות בסין משתפים תמונות של אנשים שנסעו בימי החג לאזור שחשוד כנגוע בנגיף. כששבו לביתם, הבית סומן על ידי השוטרים ככה שייתכן שגרים בו אנשים שנגועים בנגיף. כתוצאה מכך - וכדי למנוע את יציאתם מהבית - דלת הבית נאטמה. 

נגיף הקורונה בסין
עשרות מיליוני סינים לא יוצאים מהבתים | צילום: APבמקרה אחר, של בניין שבו אותר חולה בקורונה, שוטרים חמושים תועדו מקיפים את הבניין במטרה למנוע מדיריים אחרים לצאת, מהחשש שיפיצו את הנגיף. מד הלחץ כנראה כל כך גבוה, שיש גם לא מעט תקריות בהן מכים אנשים שמעזים לצאת מהבית ללא מסכה.

קורבן ראשון מחוץ לגבולות סין

ובתוך כך, נגיף הקורונה הופך לקטלני – גם מחוץ לסין. מקרה מוות ראשון דווח הבוקר מחוץ לארץ המקור של הנגיף, שגבה כבר מאות קורבנות. גבר בן 44 מת בפיליפינים כתוצאה מסיבוך של הנגיף. בכך עולה מניין ההרוגים ממגפת הקורונה ל-305. ברחבי העולם נדבקו כבר יותר מ-14,300 בני אדם, בלמעלה מ-25 מדינות שונות.

התפשטות נגיף הקורונה
נגיף הקורונה הולך ומתפשט ומדאיג את סין ואת העולם | צילום: רויטרס

הקורבן, שמת אתמול, הוא גבר סיני שטס מווהאן לפיליפינים במהלך ינואר. זוגתו, אישה סינית בת 38, טיילה יחד איתו – והייתה למקרה ההידבקות הראשון שדווח בפיליפינים.

 

עשרות סינים שהגיעו אמש לנתב"ג לא הורשו להיכנס למדינה - וגורשו, לאחר שהתברר ששהו בסין במהלך השבועיים האחרונים. בישראל הצהירו כי המדיניות צפויה להימשך, ורק אזרחים או תושבים ישראלים יורשו להיכנס לאחר שהייה בסין, וזאת רק בתנאי שישהו בבידוד ביתי למשך שבועיים. 

עניין של זמן עד שנגיף הקורונה יגיע לישראל: איך תתגוננו?

נגיף הקורונה: מקרה מוות ראשון מחוץ לסין

ישראלים בסין חוששים מנגיף הקורונה: "הרחובות ריקים, כולם מסתגרים בבתים"

חישוב מתמטי: זה מה שיקרה אם לא נעצור את הקורונה