הנקמה האירנית יצאה לדרך: אירן ירתה הלילה (בין שלישי לרביעי) מטח של טילים בליסטיים לעבר בסיסים בעירק שבהם שוהים כוחות של צבא ארה"ב, זאת במסגרת פעולות הנקמה על חיסולו של מפקד "כוח קודס" של משמרות המהפכה האירניים קאסם סולימאני. לא היו נפגעים בתקיפות, אלא שהאירנים טוענים ש-80 אמריקנים נהרגו כתוצאה משיגור הטילים ככל הנראה כדי להציג "הישג". 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

על פי הודעה שפרסם הפנטגון לאחר התקיפה, 12 טילים בליסטיים נורו משטחה של אירן לעבר הבסיסים בעין אל-אסד ואירביל שבעירק, שבהם שוהים כוחות אמריקניים. עוד הבהיר: "בתגובה לאיומים בימים האחרונים, משרד ההגנה האמריקני נקט בכל האמצעים הדרושים כדי לשמור על הכוחות אמריקנים בעירק, והבסיסים שהופצצו היו בכוננות לקראת תקיפה אפשרית".

שיגור טילים אירניים לעבר בסיס אמריקני בעירק
תיעוד שיגור הטילים | צילום: Christine and Steve Tan, ללא

על פי הדיווח ב-"LA Times", האמריקנים עקבו אחרי הטילים האירניים מרגע שיגורם, ידעו בדיוק היכן הם צפויים לפגוע – ידעו להיערך לכך ופינו את מי שצריך מבסיסיהם בעירק. זו הסיבה שאין נפגעים כתוצאה מהשיגורים.

האירנים, לעומת זאת, טוענים ש-80 אמריקנים נהרגו כתוצאה משיגור הטילים – דיווח שנראה כמו ניסיון להעצים את תגובת הנקמה שלהם, שלא גבתה מחיר בנפש מהאמריקנים.

משמרות המהפכה הזהירו כי במקרה של תגובה על ירי הטילים - אירן תתקוף במסגרת גל התקיפות הבא את דובאי ואת חיפה. לצד האיומים, שר החוץ האירני מוחמד זריף אמר כי אירן לא מעוניינת בהסלמה או במלחמה, אך תפעל כדי להגן על עצמה. 

שיגור טילים אירניים לעבר בסיסים אמריקניים בעירק
תיעוד שיגור הטילים | צילום: Christine and Steve Tan, ללא
המכתב שהשאיר קאסם סולימאני
נקמה על חיסול סולימאני | עיבוד: סוכנות הידיעות מאהר

בתגובה למתקפה, ולאחר שהצהרתו שתוכננה למהלך הלילה בוטלה, נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ניסה להרגיע את המצב וצייץ בחשבון הטוויטר שלו: "הכל בסדר! טילים שוגרו מאירן על שני בסיסים צבאיים שנמצאים בעירק. מבצעים כעת הערכת נזקים. יש לנו את הצבא החזק והמאובזר ביותר בעולם, ללא ספק! אמסור הצהרה מחר בבוקר".

גורם אמריקני אישר מיד לאחר הדיווחים כי מדובר בטילים בליסטיים אירניים ששוגרו לעבר מתקנים צבאיים אמריקאים בצפון ובמערב עירק. במקביל, הבית הלבן אישר כי הנשיא דונלד טראמפ תודרך על התקיפה "ועוקב מקרוב אחר המצב".

בתוך כך מזכיר המדינה האמריקני, מייק פומפאו, ומזכיר ההגנה של ארצות הברית, מארק אספר, הגיעו לבית הלבן. בנוסף, סגן הנשיא פנס עדכן את יושבת ראש בית הנבחרים ננסי פלוסי ואת מנהיג המיעוט הדמוקרטי בסנאט על התקיפות.

דונלד טראמפ נשיא ארה
עוקב מקרוב אחר המצב | צילום: AP

גורם בכיר בפנטגון אמר כי בשלב זה לא ידוע על נפגעים. "ברור שהטילים האלה שוגרו מאירן וכוונו לפחות לשני בסיסים צבאיים עירקיים שאירחו אנשי צבא וקואליציה אמריקאים באל-אסד ואירביל", נמסר מהפנטגון. דובר הבית הלבן מסר: "אנו מודעים לדיווחים על התקפות על מתקני ארה"ב בעירק. הנשיא עבר תדרוך ועוקב מקרוב אחר המצב ומתייעץ עם צוות הביטחון הלאומי שלו".

גם כאן בישראל בוחנים את ההתפתחויות: הקבינט המדיני-ביטחוני יתכנס היום בשעה 14:00 לדיון שיעסוק במתיחות במפרץ ובסוגיית ההסדרה מול חמאס בעזה. הדיון נקבע עוד לפני אירועי הלילה האחרון. בדיון שהתקיים בתחילת השבוע ההערכה של גורמי הביטחון הייתה שהתרחיש של תגובה אירנית כלפי מטרות בישראל - נמוך.