שר הפנים, אריה דרעי, חתם הבוקר (ראשון) לראשונה על צו המאפשר היתר יציאה של ישראלים לסעודיה. ההחלטה של דרעי תואמה עם גורמי הביטחון, עם משרד החוץ, עם המל"ל ועם שאר הגורמים הרלוונטיים, והיא תאפשר מתן היתר יציאה בשני מקרים - לשם פולחן דתי ולשם מימוש הזדמנויות עסקיות. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

חתימתו של דרעי הגיעה בהתאם לסמכותו לפי סעיף 7 לחוק הכניסה לישראל. היתר היציאה לסעודיה יתקבל במקרים הבאים: ראשית, יציאה לצורכי פולחן דתי בתקופת החאג' וקיום מצוות העומרה. שנית, יציאה לצורכי השתתפות בפגישות עסקיות או לשם חיפוש השקעות לתקופה של עד 90 ימים. המקרה השני מותנה בכך שהמבקש לצאת לסעודיה הסדיר את כניסתו ומחזיק בהזמנה מגורם רשמי. עוד נמסר ממשרד הפנים כי "מתן ההיתר לסעודיה, מותנה בכך שאין מניעה ליציאת המבקש מכל גורם אחר".

בסעודיה נמצאת העיר מכה, מקום הולדתו של הנביא מוחמד והעיר החשובה ביותר לאסלאם. כל מאמין מוסלמי מצווה לעלות לעיר לפחות פעם אחת בימי חייו. עד היום ערביי ישראל שביקשו להגיע לסעודיה השתמשו בסיוע של ירדן וקיבלו לשם כך סוג של דרכון זמני. התיווך לבדו עלה להם כ-30 אלף שקלים. השינוי במתן הויזות יחסוך לציבור הישראלי שמבקש לעלות לרגל לסעודיה את דמי התיווך.