שליח משרד הבריאות, המשנה למנכ"ל המשרד איתמר גרוטו, יצא אמש (שבת) ליפן כדי לחלץ את הישראלים ששוהים בבידוד ב"ספינת הקורונה" שעוגנת מול חופי יפן. עד כה, נדבקו בנגיף בספינה כ-250 בני אדם, וככל הידוע כרגע איש מהם אינו ישראלי. גרוטו: "אעשה הכול כדי שיחזרו מהר ובבטחה, תוך שמירה על בריאות הנוסעים וגם על בריאות הציבור בישראל". במקביל: דיווח על מקרה הידבקות ראשון בנגיף בספינת תענוגות אחרת, "הווסטרדאם".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"עוד שעתיים אני ממריא ליפן, אני אגיע לשם מחר אחר הצוהריים", פתח גרוטו. "המטרה שלי לעשות את כל המאמצים כדי שהישראלים שנמצאים שם יוכלו להגיע במהרה ובבטחה הביתה".

"כבר יצרתי קשרים גם עם השגרירות ביפן, גם עם משרד החוץ היפני ומשרד הבריאות ביפן. אעשה הכול כדי שיחזרו מהר ובבטחה, תוך שמירה על בריאות הנוסעים וגם על בריאות הציבור בישראל" הוסיף גרוטו.

"ספינת הקורונה" (צילום: רויטרס)
צילום: רויטרס

בתוך כך, מקרה ראשון של הידבקות בנגיף בספינת תענוגות אחרת, "הווסטרדאם", דווח במלזיה. נמצא שאמריקנית בת 83 שירדה עם יתר הנוסעים בקמבודיה, נושאת בנגיף. בתחילה, כמה מדינות באסיה לא הרשו לספינה לעגון בנמליהן, אך כשהספינה הגיעה לקמבודיה בשישי האחרון – הנוסעים הורשו לרדת ממנה.

1,455 הנוסעים ו-802 אנשים הצוות של הספינה לא שהו בבידוד והממשלה הקמבודית אישרה לכל הנוסעים והצוות לחזור למדינות המוצא שלהן לאחר שבדיקות בריאות שערכו לכולם מצאו שאין נושאים בנגיף בספינה. בת ה-82 אובחנה שנדבקה בנגיף ברגע שנחתה בנמל התעופה "קואלה למפור" במלזיה. היא פונתה לבית החלים, ובעלה בן ה-85 נבדק, ונמצא שאינו נושא בנגיף.

מפת הקורונה העולמית:

מוקדם יותר היום, דווח כי קפטן "ספינת הקורונה" הודיע לכל הנוסעים שמחר יועברו לבדיקות רפואיות בבית החולים ביפן. במקביל, ארצות הברית הודיעה שתחלץ את 380 האמריקנים ששוהים בספינה בשתי טיסות שיצאו מיפן, ותשאיר את הנוסעים בבידוד בבסיסים מיוחדים בטקסס ובקליפורניה.

וירוס הקורונה  (צילום: רויטרס)
צילום: רויטרס
נשיא סין שי ג'ינפינג נבדק אם נדבק בקורונה (צילום: הטלוויזיה הסינית)
נשיא סין שי ג'ינפינג נבדק אם נדבק בקורונה | צילום: הטלוויזיה הסינית

עוד דווח במהלך היום על מקרה מוות ראשון מנגיף הקורונה מחוץ לאסיה. בן 80 שהגיע מסין לצרפת מת מהמחלה. עד כה נרשמו שלושה מקרי מוות מחוץ לסין, אך ביבשת אסיה בלבד - בהונג קונג, בפיליפינים וביפן. בתאילנד עלה היום מספר החולים בקורונה ל-34 בני אדם.