הקרבות בין הנשיאים ישברו מסורת ארוכת שנים: הנשיא דונלד טראמפ לא יחשוף את דיוקנו של קודמו בתפקיד ברק אובמה בבית הלבן וישים סוף למסורת של 40 שנה - כך דווח הלילה (רביעי) ברשת NBC האמריקנית. ברקע מערכת היחסים העכורה בין השניים שרק הולכת ומידרדרת מיום ליום, אובמה עצמו כלל לא מעוניין להשתתף באירוע שכזה, כך על פי דיווח ב"אינסיידר".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

זה עשרות שנים קיים מנהג שלפיו נשיאי ארה"ב מגיעים לטקס באגף המזרחי של הבית הלבן ובו הם חושפים את דיוקנאותיהם של קודמיהם. אובמה, למשל, עשה זאת עבור הנשיא לשעבר ג'ורג וו' בוש בשנת 2012 וכך נהגו גם קודמיו. "ג'ורג', יצאת מגדרך לוודא שהמעבר לממשל החדש יהיה חלק ככל האפשר", אמר אז הנשיא אובמה למי שיהפוך לחברו בחודשים ובשנים הבאות, ג'ורג' וו' בוש.

אבל טראמפ ואובמה זה סיפור אחר לגמרי. השניים מנהלים את מערכת היחסים העוינת והמכוערת ביותר שנראתה אי פעם בין נשיאים באמריקה. רק בימים האחרונים טען טראמפ שאובמה ביצע פשעים והמשיך להאשים אותו בכשלים רבים בניהול המדינה.

הנשיא ברק אובמה ורעייתו מישל בטקס חשיפת הדיוקן
אובמה ורעייתו מישל בטקס חשיפת הדיוקן הנשיאותי

לפני המעבר שלו מעולם טלוויזיה לפוליטיקה, טראמפ בילה שנים בהנצחת תיאורית קונספירציה גזענית בנוגע למקום הולדתו של הנשיא אובמה. למרות זאת, רגע לפני עזיבתו את הבית הלבן בשנת 2017, אובמה השאיר לטראמפ מכתב ממלכתי במגירת שולחנו במשרד הסגלגל - מכתב שטראמפ הגדיר "יפה".

אבל היופי לא שרד וטראמפ האשים לעיתים קרובות את אובמה בבעיות שונות שעמן התמודד כנשיא - כולל מצבה של מערכת הבריאות ותפקודה בעת משבר הקורונה. אובמה נמנע מאור הזרקורים מאז שעזב את הבית הלבן ומסרב בדרך כלל להשיב ישירות להאשמותיו של טראמפ. במקרים הנדירים שבהם ביקר את טראמפ, הנשיא לשעבר עשה זאת מבלי לומר את שמו של הנשיא.

הנשיא ג'ורג' וו בוש והפורטרט שלו (צילום: שי פרנקו, רויטרס)
הנשיא ג'ורג' וו' בוש והפורטרט שלו | צילום: שי פרנקו, רויטרס

במהלך סוף השבוע אובמה כבר לא הצליח לכבוש את זעמו ותקף את התנהלותו של טראמפ סביב מגפת הקורונה, גם כאן מבלי להזכיר את שמו של הנשיא המכהן. "המגפה הזו הסירה לחלוטין את המסכות וחשפה שרבים מאלו שנושאים באחריות לא יודעים מה הם עושים. רבים מהם אפילו לא מתיימרים להיות אחראים", עקץ אובמה את מחליפו בבית הלבן.

כשנראה שלמערכת היחסים בין השניים אין כבר לאן להידרדר, ובצל משבר הקורונה, טראמפ ואובמה לא ייפגשו בטקס המסורתי בבית הלבן - וניכר ששניהם לא מצרים על כך.

בימים כתיקונם נוהגים להשתתף באירועים הללו גם בני משפחה, אנשי צוות וחברים של הנשיאים לשעבר. אירוע חשיפת הדיוקן הרשמי הראשון התרחש בשנת 1978, כאשר הנשיא ג'ימי קרטר הזמין את קודמו, הנשיא ג'רלד פורד, לטקס ממלכתי בבית הלבן. טקסים דומים התרחשו גם קודם לכן, בין השאר כאשר הגברת הראשונה לשעבר ז'קלין קנדי חזרה לבית הלבן בשנת 1971 לחשיפת הדיוקנאות שלה ושל בעלה, הנשיא ג'ון קנדי.