ערב הסעודית היא אחת המדינות המסתוריות, המסקרנות והסגורות ביותר בעולם. עד לפני שלושה חודשים, התיירים היחידים שהורשו להגיע לכאן היו רק עולי רגל שבאו להתפלל במכה ומדינה, שתי הערים הקדושות ביותר למוסלמים. אבל אולם כעת החל עידן חדש: סעודיה מתחילה להיפתח למערב.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"זה הדבר הכי טוב – התיירים מאוד רצויים פה", אומר הגנרל הסעודי מוחמד א-שריף. "אנחנו רוצים שהם יבואו לראות את המדינה שלנו וידעו את כל מה שאפשר על המדינה שלנו. הם מאוד מוזמנים לבוא". לדברי מאשה יאפאשאבוויץ', דיילת של חברת התעופה סעודיה איירליינס, "כיום יש לנו כאן הרבה פסטיבלים: פסטיבל ריאד, פסטיבל ג'דה, הרבה פעילויות. אני חושבת שזה שינוי גדול ודבר נפלא".

נשים בסעודיה
נפטרו ממשטרת הצניעות

מאשה בת ה-24 מגיעה במקור מסרביה, אולם כיום גרה בג'דה, במתחם משותך עם עוד מאה דיילות. "היות שלא הייתה פתיחות כמו שיש היום, אמרו לנו ללבוש רעלות שחורות", סיפרה על תחילת דרכה בעיר. "היום אנחנו לובשות רעלות צבעוניות ואופנתיות. כמובן שאפשר ללכת גם בלי הרעלה - אבל אני לובשת אותה מתוך כבוד לאנשים שגרים כאן".

האחראי למהפכה: יורש העצר השנוי במחלוקת

מי שעומד מאחורי המהפכה הזו הוא האיש החזק ביותר בממלכה: יורש העוצר בן ה-34, מוחמד בן סלמאן, הידוע בכינוי MBS. הוא הבין שסעודיה, על 33 מיליון בני אדם החיים בה, לא יכולה לבנות לנצח על הנפט שהפך אותה לממלכה העשירה ביותר כיצואנית מספר אחת של הזהב השחור. הרפורמות שהנהיג הפכו אותו למנהיג מסקרן ומוערך גם במערב – עד פרשת רצח העיתונאי ג'מאל חשוקג'י, שהזכירה לעולם שלא מדובר בדיוק במנהיג דמוקרטי.

תזכורת נוספת לכך הגיעה השבוע בעקבות הדיווח ש-MBS הוא שעומד מאחורי הפריצה לטלפון הנייד של ג'ף בזוס, מייסד ובעלי אמזון. לפי הדיווחים, מידע רב נדלה מהטלפון הנייד ב-2018,  אחרי שבזוס קיבל הודעת ווטסאפ לכאורה מחשבונו של הנסיך. 

מוחמד בן סלמאן, יורש העצר הסעודי
בן סלמאן. יורש עצר שנוי במחלוקת | צילום: רויטרס

עד לא מזמן ענף הספורט הנפוץ ביותר בסעודיה היה מרוצי גמלים. לאחרונה, כחלק מהשינוי, התחילו גם הכדורגל ומרוצי המכוניות לשחק תפקיד משמעותי במשיכת תיירים, עד כדי כך שסעודיה שילמה 120 מיליון אירו לשנתיים הקרובות כדי לארח את הסופר קאפ הספרדי עם ארבעת הנבחרות המובילות: ברצלונה, ריאל מדריד, אתלטיקו דה מדריד ו-ולנסיה. מנהלי המועדונים טענו שהנסיעה הזו תעביר מסר של תמיכה ברפורמות בסעודיה, דבר שבא לידי ביטוי בכך שלראשונה יהיה מותר לנשים לצפות במשחקים.

וישראל? כשמדברים על ישראל, כולם מנמיכים את הקול ומתרחקים מהמצלמות. יש מי שמסביר שבזכות האויב המשותף, אירן והג'יהאד העולמי, ישראל הופכת אט אט לבת ברית. אחד הגיבורים של היחסים המתחממים לכאורה בין סעודיה לישראל הוא מי שמכונה "הבלוגר הסעודי", מוחמד סעוד. הוא מעלה פוסטים בעברית ולא באמת ברור עד הסוף מי עומד מאחוריו, אבל אולי הוא הסנונית שמבשרת את העידן החדש.