מפקד חיל האוויר של משמרות המהפכה הסביר היום (שבת) ברשת הטלוויזיה הממלכתית של אירן כי הסיבה ליירוט המטוס האוקראיני היא טעות אנוש. לדבריו, הצבא האירני הבחין בתנועה בשמיים וחשב שמדובר בטיל מונחה. הנהלת "אוקראינה אירנליינס" הפנתה אצבע מאשימה כלפי אירן, וטענה - היה עליה להפסיק את הפעילות בנמל התעופה לפני שהאסון התרחש.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

המטוס נפגע מהטיל והתרסק זמן קצר אחרי התקיפה האירנית נגד מטרות אמריקניות בעירק, ודברי הבכיר מצביעים על כך שהכוחות ככל הנראה חשבו שמדובר בפעולת תגובה של ארה"ב והחליטו להתגונן מפניה. "כששמעתי את החדשות הקשות על התרסקות המטוס, רציתי למות בעצמי", אמר מפקד חיל האוויר האירני בהודעה שמסר. "הייתי מעדיף למות ולא להיות עד לאירוע כזה".

שרידי הטיל שהפיל את המטוס האוקראיני באירן
שרידי טיל הנ"מ שיירט את המטוס | צילום: ללא
שרידי טיל הנ
שרידי טיל הנ"מ שיירט את המטוס

בחברת התעופה "אוקראינה אירליינס" התייחסו היום לאירוע, ומתחו ביקורת קשה על הרשויות באירן. סגן נשיא החברה טען כי לנוכח המתקפה האירנית על עירק בבוקר האסון היה עליה לסגור את שדה התעופה, שפעל כרגיל , ולמנוע כניסת מטוסים אזרחים למרחב. לדבריו, אירן צריכה "לקבל אחריות מלאה" על מותם של הנוסעים ואנשי הצוות.

הבוקר הסכימה ממשלת אירן לראשונה להודות בכך שהמטוס יורט, ולא התרסק כתוצאה מכשל טכני כפי שטענה עד כה. בהודעה ברשת הטלוויזיה הממלכתית אף צוין כי האחראים לאסון יישאו בתוצאות וייענשו על מעשיהם. במהלך היום נחשפו תמונות המציגות ככל הנראה את שרידיו של אחד מטילי הנ"מ ששוגרו לעבר המטוס, לאחר שנמצאו בעיר פרנד הסמוכה לנקודת ההתרסקות.

"הרפובליקה האיסלאמית מצטערת מעומק ליבה על הטעות הנוראה הזו", אמר נשיא אירן חסן רוחאני. "אני מביע את תנחומיי הכנים ביותר בפני המשפחות". שר החוץ האירני, מוחמד ג'וואד זריף, האשים את ארה"ב באסון ואמר כי הפלת המטוס קרתה בעקבות "הרפתקנות אמריקנית".

בציוץ שפרסם לאחר ההודאה הרשמית, כתב זריף: "יום עצוב. מסקנות ראשוניות מחקירה פנימית מעלות שטעות אנוש, שאירעה בזמן משבר שנוצר בגלל הרפתקנות אמריקנית, הובילה לאסון. אנו מביעים חרטה, צער ותנחומים לעמנו, למשפחות ההרוגים ולמדינות נוספות שנפגעו".