משטרת גרמניה חשפה תשתית טרור צ'צ'נית-מוסלמית שתכננה פיגועים בבית כנסת בברלין. בהודעה משותפת של המשטרה והיועץ המשפטי לממשלה בגרמניה נאמר כי החשודים "ערכו תצפיות על תשעה אתרים ומרכזי קניות בכדי לבצע פיגוע". המשטרה המקומית החרימה את הטלפונים הניידים של החשודים ומצאה בהם תיעוד מהיעדים בהם התכוונו לפגע.   

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

המבצע המשטרתי, בו נעצרו חשודים בגילאי 23-28, כלל כ-180 שוטרים וקצינים ובו הוחרמו כלי נשק, כסף מזומן וכוננים קשיחים. בטלפונים הניידים של החשודים נמצאו תמונות וסרטוני וידאו מהאזורים בהם תכננו החשודים לפגע. "לא הייתה סכנה קונקרטית ומידית לפיגוע", אמרו כוחות הביטחון הגרמנים.

על פי הדיווח בעיתונות הגרמנית, ייתכן כי קבוצה של מוסלמים ילידי צ'צ'ניה התכוונו לבצע את הפיגועים בתשעה אתרים וערים ובהם: ברלין, ברנדנבורג, נורדריין-וסטפאליה ותורינגיה. שירותי הביטחון של גרמניה מעריכים כי כ-11,000 קיצוניים אסלאמיסטים נמצאים במדינה, מתוכם כ-680 ברמת סיכון גבוהה.

"הוא התחיל לירות והאיש מאחורי נהרג"

באוקטובר האחרון נרצחו שני בני אדם באירוע ירי בעיר האלה שבמזרח גרמניה. דובר מטעם הרשויות בעיר סיפר כי המתקפה התרחשה בשני מוקדים: האחד בכניסה לבית כנסת והשני בדוכן מזון באחד מפרברי העיר. חשוד אחד נעצר על ידי המשטרה המקומית, ושניים נוספים נמלטו לכיוון העיר מינכן ברכב גנוב.  אחד היורים שידר את הפיגוע בזמן אמת באתר סטרימינג תוך שהוא מתבטא נגד יהודים ומהגרים ואף מצטט טקסטים של מכחישי שואה. נתניהו: "ביטוי נוסף לאנטישמיות המתגברת באירופה".

לדברי עד ראייה שהתראיין לערוץ n-tv הגרמני, אחד החשודים חבש קסדה ומעיל צבאי, ופתח בירי לעבר המסעדה. "הוא התקרב למקום, וזרק משהו שנראה כמו רימון", סיפר. "הוא לא התפוצץ, והוא התחיל לירות עם רובה. האיש מאחוריי ודאי נהרג, אני הסתתרתי בשירותים".

עד ראייה נוסף סיפר כי אחד החשודים השליך רימון יד אל בית הקברות היהודי הסמוך לבית הכנסת. "אנו נותרים בכוננות", הבהירה המשטרה המקומית בחשבון הטוויטר שלה. "פרסנו כוחות בהאלה ומסביבה, ואנו מנסים לייצב את המצב עד שיהיה לנו את כל המידע הרלוונטי".