כשעה לאחר סגירת הקלפיות במדינת ניו המפשייר, רשתות הטלווויזיה האמריקניות NBC, ABC ו-CNN הכריזו הבוקר (רביעי) על הסנאטור ברני סנדרס כמנצח בפריימריז הדמוקרטיים במדינה, עוד לפני השלמת ספירת התוצאות שם. סנדרס הודה בנאום ניצחון לתומכיו בעיר מנצ'סטר, שלדבריו יצאו להצביע עבורו "בקור ובגשם". הוא הכריז כי "הניצחון הזה הוא תחילתו של הסוף של דונלד טראמפ".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

מספירה של כ-80% מהקולות מסתמנות כמה מגמות מפתיעות. פיט בוטיג'ג', המועמד האלמוני שפרץ אל קדמת הבמה עם ניצחון מפתיע באייווה, ניצב במקום השני אחרי הסנאטור ברני סנדרס. במקום השלישי, בניגוד לכל התחזיות, נמצאת כעת הסנאטורית איימי קלובישר.

בשונה ממדינת אייווה, שם שיטת ההצבעה הייחודית והאפליקציה הכושלת הביאו לעיכוב של יומיים בדיווח התוצאות, בניו המפשייר נערכה הצבעה רגילה. כחצי מהקולות כבר נספרו ונראה שברני סנדרס צפוי לנצח במירוץ, כפי שחזו רוב הסקרים. סגן הנשיא לשעבר ג'ו ביידן, שעד לפני ימים ספורים הוביל בסקרים הארציים, נחל עוד תבוסה צורבת והתברג רק למקום החמישי, מעט אחרי הסנאטורית אליזבת וורן שספגה אף היא מפלה לא נעימה. שניהם עומדים בינתיים על אחוז חד ספרתי מקולות המצביעים.

ג'ו ביידן קורא לקונגרס לפעול
עוד הפסד צורב. ביידן, ארכיון | צילום: רויטרס, חדשות

בנאום שנשא לאחר פרסום התוצאות הראשוניות, ניסה ביידן לשדר עסקים כרגיל. "ארה"ב עדיין לא הצביעה", אמר למצביעיו בדרום קרוליינה, המדינה הבאה שתצביע. "לא חצי מהמדינות, לא רבע או 10 אחוז - רק 2 מדינות. זו רק ההתחלה, לא הסוף. אנחנו צריכים לשמוע מהמצביעים בנבאדה ובדרום קרוליינה וכל השאר. לא שמענו מהמצביעים הכי חשובים - האפרו-אמריקאים. 99.99% מהם לא הצביעו עדיין. 99.8% מהלטינים לא הצביעו עדיין. תגידו לכל הפרשנים בטלוויזיה: "זה לא נגמר, רק אנחנו מחליטים. הקולות שלנו גם נחשבים".

קלובשר, שלא הצליחה להתבלט בחודשים האחרונים והשיגה תוצאה מאכזבת בבחירות הראשונות בשבוע שעבר, הרוויחה ככל הנראה מהופעתה המרשימה בעימות הטלוויזיוני בשבוע שעבר, בו תקפה את בוטיג'ג' ומועמדים נוספים. בתוך ימים ספורים זינקה מהמקום השישי אל השלישי וההישג הלילה צפוי לחזק את מועמדותה ולהכניס מילונים רבים מתרומות לקמפיין. "שלום אמריקה, אני איימי קלובשר ואני אנצח את דונלד טראמפ", הציגה עצמה הלילה לאומה.

לצד המרוויחים והמנצחים, 2 מתמודדים הודיעו הלילה על פרישה מהמירוץ. אנדרו יאנג, המועמד הלא-לבן האחרון שנותר במקום ריאלי, נאלץ להשהות את הקמפיין בעקבות שני ההפסדים הרצופים. בשורת הבחירות העיקרית של יאנג - איש עסקים אלמוני – הייתה הצעתו לספק משכורת בסיסית ומובטחת לכל אזרח בארה"ב. הסנאטור מייקל בנט הודיע אף הוא כי הוא פורש מהמירוץ.